» » Борги за комунальні послуги можна відпрацювати?

Борги за комунальні послуги можна відпрацювати?

У Вінниці очільник одного з місцевих ЖЕКів запропонував мешканцям, які мають велику кількість непогашених платівок, реальну альтернативу «борговій ямі». Жителям замість судової і юридичної тяганини пропонують мітлу, совок або вантуз. Ідея запропонувати людям відпрацьовувати комунальні борги за допомогою мітли та лопати прийшла в голову чиновникам місцевого ЖЕКу. Кажуть, у районі є сто родин-боржників, які в загальній сумі винні майже 300 тисяч грн.

До боржників вирішили підійти з іншого боку – з ними укладають договори і намагаються реструктуризувати борги. До того ж, на роботу комунальники запрошують не листом чи оголошенням, а приходять особисто.
Також, зізнаються, що «вибивати» гроші через суд - не завжди ефективно, але в них іноді просто немає вибору.

Людям, які не мають можливості виплатити борг, запропонували посади двірників, сантехніків або слюсарів. До прикладу – жителька будинку мете вулицю за рахунок боргу на квартплату в сумі 52 тисячі грн. Жінка запевняє, що вже багато віддала, та додає, що робота їй до вподоби. А для того, щоб швидше сплатити борг за комунальні послуги, з її родини на ЖЕК працюють ще син та донька.
Вирішувати питання боргу працею та відробітками поки що погодилось лише 9 жителів району. На разі, у місцевому ЖЕКу додатково працюють три двірники і шість майстрів – сантехніки, столяри та зварювальники.

А щодо Бучі?
Заборгованість населення перед місцевим підприємством «Бучанським управлінням житлово-комунального господарства» досягла 1 млн. 400 тис. грн. І це лише за квартплату. До цієї суми можна додати 327 тис грн боргу за вивіз сміття з приватного сектору. Сума досить серйозна, щоб почати вирішувати проблему. Адже позови до суду – малоефективні, якщо платити нічим. То, можливо, і бучанцям варто запропонувати позбутися боргів у такий нетрадиційний спосіб?

«Ми таку ідею сприйняли б дуже добре і це реально допомогло розв’язати багато питань. Немає людина грошей, щоб заплатити за послугу – нехай погасить борг в інший спосіб. Наприклад, ми на тиждень зможемо відпускати двірника у відпустку, а робочі години «розбити", щоб люди прибирали. Крім того, що відпрацьовуватиметься борг, люди ще й відчують, яка це нелегка праця. Адже казати, що двірники нічого не роблять, а лише гроші отримують – може кожен. От і пересвідчаться – так це чи ні», - каже директор КП «БУЖКГ» Володимир Кравчук.
Справді, можна серйозно подумати над тим, щоб впровадити дану ініціативу. Тим більше, що спеціальних знань не потрібно. У нас є досвідчені майстри – раз показали, навчили, що треба робити і все було б добре. Головне, щоб людина виявилася порядною і зацікавленою у своїй праці.
Щоправда, зараз двірників у місті достатньо, за винятком території обслуговування по вул. Нове Шосе, 13 (там прибиральниця нещодавно звільнилася). Але це не стане на заваді реалізації задуму. Можна знайти компромісні варіанти.
А от із сантехніками, які працюють в аварійній службі, справді проблема. У Бучі їх троє і подейкують, що періодично «погрожують» звільнитися. Причина – їх перевантажують роботою. Комусь у відпустку, а інколи і на «лікарняний» нема часу – якийсь «комунальний колапс».
Непроста ситуація і з електриками – їх лише п’ятеро на все місто. А проблем, які треба охопити і вирішити, – багато. Нещодавно знову вийшов з ладу кабель, який тягнеться від Ірпеня і живить будинки по бульв. Б. Хмельницького та весь прилеглий мікрорайон. Зараз вони «стоять» на аварійному кабелі і потребують нового трансформатора.
З нового року пошкоджений кабель по вул. Нове Шосе, 13. Все від надмірного навантаження – з’являються нові будинки, підключається багато техніки, на яку не розраховані старі мережі. От і виникають аварії. Тож спеціалісти свого діла задіяні, але ж від ЖЕКу чекають «вкрутити лампочку» - а людей не вистачає.

Як бачимо, місто Буча (і не тільки наше місто) потребує спеціалістів «непопулярних професій». У нас багато юристів, економістів, менеджерів і мало людей робітничої спеціальності.

А вихід?

Можна «виховати» їх для себе. Незабаром на базі бучанської спеціалізованої школи №5 відкриється Центр освіти для дорослих. Певні знання там можна отримати безкоштовно, здобути кваліфікацію початкового рівня того ж електрика, механіка, сантехніка тощо. Ми поцікавилися у директора Центу Оксани Сімороз, чи реально провести таке навчання?

«Оскільки цього року вже сформовані «експериментальні» предмети, запропоновані до вивчення, - потрібен час для зміни графіку і затвердити на офіційному рівні, адже цей Центр ініціює німецька організація. Але вже зараз ми можемо надавати своє приміщення, посприяти у вирішення певних організаційних моментів. Так, з наступного року цілком можливо створити такі курси в якості «програми для міста» з видачею сертифікатів. Особливо, якщо жителі будуть зацікавлені у змінах свого життя на кращу перспективу», - відповіла Оксана Вікторівна.
То чому б не відправляти безробітних жителів міста, але спроможних виконувати якусь нескладну роботу, у яких є заборгованість перед комунальним підприємством, на навчання?! Крім того, можна укласти договір: безкоштовне навчання, але за це потрібно певний час попрацювати у місцевому комунальному підприємстві. А «БУЖКГ» зможе відраховувати із зарплатні певний відсоток коштів в якості погашення боргу.
Зважаючи на те, що багато людей не може сплачувати через відсутність роботи – це правильний і логічний вихід із такої неприємної ситуації.


Юридична консультація

Чи може Бучанське УЖКГ долучити до роботи боржників за комунальні послуги відпрацюваннями, як з безкоштовним навчанням так і без навчання?
На яких юридичних засадах КП «БУЖКГ» зможе долучити боржників до відпрацювань? Чи потрібне для цього рішення суду?


- Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та до виконання громадських та інших робіт тимчасового характеру на добровільних засадах можуть залучатись безробітні. З особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, роботодавці укладають в письмовій формі строкові трудові договори.
Однак, житлово–експлуатаційне підприємство може залучати до роботи не тільки безробітних боржників, які перебувають на обліку в територіальному органі Державної служби зайнятості, а інших осіб - боржників, які виявили бажання укласти строковий або безстроковий трудовий договір із КП «БУЖКГ» (оскільки використання праці боржників можливо лише в рамках укладання відповідного трудового договору).
Рішення суду на працевлаштування боржників по комунальним послугам до Бучанського ЖЕКГ не потрібно, для цього потрібно вільне волевиявлення роботодавця та особи, яка наймається на роботу.
Однак, приймаючи на роботу за строковим або безстроковим договором боржників по комунальним послугам, слід мати на увазі, що боржник по комунальним послугам, який працевлаштовується на роботу за трудовим договором, має такі самі встановлені трудовим законодавством права і гарантії, як і інші працівники підприємства, в тому числі і на оплату праці.
Вказане означає, що кожен працевлаштований боржник має відповідно до ст. 21 Закону України «Про оплату праці» право на оплату своєї праці, при цьому забороняється будь-яким способом обмежувати права працівника вільно розпоряджатися своєю зарплатою.
Чинне трудове законодавство, а саме ст.ст.127-128 Кодексу законів про працю України, передбачають підстави та розмір відрахувань, які можуть бути проведені із заробітної плати.
Так, відрахування із зарплати можуть провадитися на підставі розпорядження (наказу) роботодавця тільки у випадках, передбачених законом. Зокрема, згідно із ст. 127 КЗпП за наказом (розпорядженням) власника можуть бути проведені відрахування для: повернення авансу, виданого в рахунок зарплати або для службового відрядження; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування.
У той же час утримання із зарплати можуть здійснюватися і за особистою заявою працівника, наприклад, для погашення заборгованості по комунальним платежам.
Іншими словами, необхідно отримати згоду працівника на відрахування з заробітної плати для погашення боргу за комунальні послуги. При цьому слід пам’ятати, що, відповідно до ст. 128 Кодексу законів про працю України, при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти процентів заробітної плати, яка належить до виплати працівникові.
Іншим шляхом стягнення боргу шляхом утримань с заробітної плати працівника – боржника є звернення стягнення на заробітну плату за виконавчими листами.
Вказане означає, що в разі наявності судового рішення про стягнення з певної особи боргу по комунальним послугам, наявності в державній виконавчій службі на виконанні виконавчого листа про стягнення заборгованості (виконавчий лист видається судом після винесення рішення про стягнення боргу) державний виконавець має право звернути стягнення на заробітну плату боржника, шляхом винесення постанови, яка надсилається для виконання до підприємства за місцем отримання боржником відповідних доходів.
Вже на підставі цієї постанови житлово-експлуатаційне підприємство має право без згоди працівника-боржника проводити відрахування із заробітної плати для погашення заборгованості по комунальним послугам в межах сум визначених ст. 128 Кодексу законів про працю України.

АДВОКАТ: Павло Вікторович ОНІЩЕНКО
Ірпінь вул.Тургенівська, 10, офіс 38. Тел: 61286; 067-700-88-20
Андрій 
газета: "Бучанські новини" №33 від 30 серпня 2013 року
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.