» » » Юридична консультація: Знімання на фото- відео..

Юридична консультація: Знімання на фото- відео..

Адвокат

Оніщенко Павло Вікторович


Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: 61286; 067-700-88-20



Питання: Прошу дати коментар з наступного питання. Чи має право громадянин знімати на фото-відео пристрої працівників контролюючих, правоохоронних органів (ДАІ, міліціонерів, прокурорів, суддів) під час виконання ними службових обов’язків? Чи потрібно одержати на це згоду? Як і чим регламентоване це питання? Також, чи мають право правоохоронці знімати на фото-відео пристрої громадян, без їх згоди?



Відповідь:
За своєю природою проведення громадянами аудіо-, фото- та відео фіксації дій працівників контролюючих, правоохоронних органів (ДАІ, міліціонерів, прокурорів, суддів) є фактично одержанням, збиранням і створенням інформації про діяльність органів державної влади, їх окремих посадових осіб при виконанні покладених на них обов’язків.
Правовідносини, пов’язані зі збиранням інформації, регулюються положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конституцією України, Цивільного кодексу України, Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави».

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про міліцію» діяльність міліції є гласною. Принцип гласності забезпечується шляхом поширення інформації про діяльність органів державної влади, а також шляхом забезпечення доступу громадян до участі в діяльності органів державної влади. При цьому, Закон України «Про міліцію» не містить обмежень щодо права працівника міліції не давати згоду на знімання його на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку. Нормативні акти МВС України, які б містили заборону фото- або відео фіксації процесу спілкування громадян з працівниками міліції, в тому числі Державтоінспекції, відсутні.

Проте, слід пам’ятати і про вимоги до порядку її проведення – відеозйомка не повинна прямо заважати міліціонеру виконувати свої службові обов’язки.

Стосовно суддів, то тут слід зазначити, що під час виконання ними своїх службових обов’язків, а саме розгляд справ у судах, який відповідно до ст. 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» відбувається відкрито і є гласним, крім випадків, установлених процесуальним законом. Учасники судового процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відеозапису, а також транслювання судового засідання допускається за рішенням суду.

Принцип гласності прописаний і відносно працівників прокуратури ст.6 Закону України «Про прокуратуру».
Мотивувальними приписами законодавства, які передбачають права громадян знімати на фото-відео пристрої працівників контролюючих, правоохоронних органів (ДАІ, міліціонерів, прокурорів, суддів) під час виконання ними службових обов’язків, є:
- ст. 34 Конституції України, відповідно до якої всі громадяни України мають право вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію усно, письмово чи в інший спосіб на свій вибір;
- ст. 7 Закону України «Про інформацію», відповідно до якої ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм та джерел одержання інформації;
- ст. 302 Цивільного кодексу України, відповідно до якої фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію;
- ст. 21 Закону України «Про інформацію» наголошує, що інформація про суб’єктів владних повноважень не є конфіденційною, а значить має відкритий доступ до її збирання та розповсюдження.

Що стосується того, чи мають право правоохоронці знімати на фото-відео пристрої громадян без їх згоди, необхідно зазначити, що відповідно до статті 307 ЦК України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою.
Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, але не є обов’язковою, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.


адвокат в Ирпене Буче


Адвокат

Оніщенко Павло Вікторович


Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
  1
 QR-код адреса статьи
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.