» » » Зарплата в «конверті» – вигода чи небезпека?

Зарплата в «конверті» – вигода чи небезпека?

Легалізація заробітної плати – це актуальне питання сьогодення, тому що виплата заробітної плати в “конвертах” не приносить вигоди нікому. Такі явища, як зарплата в “конвертах” та робота без оформлення трудових відносин, мають глибокі корені й руйнують суспільсьтво зсередини, позбавляючи майбутнього тих, хто отримує неофіційну заробітну плату.

Небезпека тіньової зарплати, як і тіньової зайнятості, полягає не стільки у тому, що бюджет недоотримає кошти, а скільки в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної заробітної плати.

На жаль, на сьогоднішній день відносини між роботодавцями та найманими працівниками нерідко не відповідають нормам чинного законодавства і це не секрет для більшості громадян. Деякі роботодавці бажаючи скоротити свої “затрати”, видають частині своїх працівників (навіть без їх відома) заробітну плату готівкою, яка не відображена в бухгалтерському обліку, де фактично документально працівник оформлений на півставки, або на 0,25-ставки, тобто відображається заробітна плата нижче встановленого законом мінімуму (3 01.01.2013 – 1147 грн.)

На підставі аналізу щоквартальних податкових розрахунків поданих платниками до Ірпінської ОДПІ Київської області ДПС у 2013 році, можна сказати, що найнижчий рівень заробітної плати та недотримання керівниками мінімальних гарантій в галузі транспортних послуг, діяльності готелів, діяльності ресторанів, торгівлі та супутніх послугах. Станом на 01.10.2012 року заробітну плату нижче встановленого мінімуму виплачували 157 підприємств, станом на 01.01.2013 року заробітну плату нижче встановленого мінімуму виплачували 146 підприємств.

Здебільшого проблемне питання щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, тобто підприємець частково приховуючи виручку від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачує доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовує працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.

Саме тому сьогодні одним з пріоритетних напрямів роботи Ірпінської ОДПІ Київської області ДПС є проведення роботи по виявленню осіб, які працюють у суб’єктів господарської діяльності без належного оформлення трудових відносин і отримують заробітну плату «у конвертах». Працівниками податкової проводиться широка роз’яснювальна робота серед громадян щодо негативних наслідків цього явища, вивчається діяльність не законослухняних суб’єктів господарювання, проводяться заслуховування керівників та перевірки таких роботодавців. В результаті цієї роботи Ірпінської ОДПІ Київської області ДПС з початку року виявлено 8 випадків виплати заробітної плати в «конвертах» донараховано податку на доходи фізичних осіб та штрафних санкцій у розмірі 2,0 тис. грн.

Тому хотілося б звернутися до осіб, які мають намір працевлаштуватися, або вже працевлаштовані у приватних підприємців, вимагайте від них заключення з Вами трудової угоди. І навіть коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи перераховують за Вас єдиний соціальний внесок та податок на доходи фізичних осіб. Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе лікарняного, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають відпустки.

Хотілося б звернути увагу і самих роботодавців, якщо у Вас працюють наймані працівники і з ними укладено трудові угоди, то звітуйте вчасно до Ірпінської ОДПІ Київської області ДПС та своєчасно сплачуйте податки та збори.
Що потрібно робити, аби змусити свого роботодавця платити гідну офіційну заробітну плату? Найманому працівникові необхідно зайняти стійку позицію наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства, а про факти виплати заробітної плати “у конвертах” повідомляти Ірпінську ОДПІ Київської області ДПС за телефоном 60-0-26.

І пам’ятайте, що отримуючи заробітну плату в “конверті” чи маючи інше неоформлене джерело доходу - ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім...
Сектор взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Ірпінської ОДПІ Київської області ДПС 
Коментарів: 0
Додати коментар