«Одноденна екскурсія зоною — це все одно, що пролетіти на літаку з одного континенту до іншого, наприклад, з Європи до Сполучених Штатів. На здоров’ї позначитися вона не може, якщо не прихопити що-небудь на пам’ять і не робити того, що там заборонено», — розповідає дослідник Чорнобильської зони, автор щорічної виставки «Ймення зорі Чорнобиль» Микола Кузьменко, який неодноразово відвідував «древлянську землю із сумом ядерної катастрофи». У складі організованих груп, серед яких була і делегація Ірпінського куреня козацького товариства Київщини, Микола вже більше 25-ти разів бував у розграбованій і розтрощеній Прип’яті, у безлюдних селах зони, а також у Чорнобилі, де досі живуть люди.

— Усе почалося з того, що в 14-річному віці я розпочав пошук матеріалів про Чорнобиль. Коли ми в школі з історії України дійшли до теми Чорнобиля, то зіткнулися з тим, що з книжки складно було зрозуміти щось про трагедію. Я вирішив: треба знайти матеріали і розібратися, в чому справа. Крім того, моїх родичів по лінії батька евакуювали із зони, переселили аж у Харківську область. Мене завжди цікавили катастрофи, а коли знайшов перші статті, які внесли ясність у те, що відбувалося, це переросло в хобі зі збору матеріалів про Чорнобиль, які були б доступні для людей різного віку, а особливо — для школярів.
У 17 я вперше потрапив у зону відчуження. Одна з родичок їхала туди на «могилки», і я вирішив скористатися випадком. Батьки мене не пускали, зважаючи на те, що були ризики зараження радіацією, а село Вільча, куди ми направлялися, знаходиться на самій околиці зони відчуження (42 км від Чорнобиля). Але я все ж таки поїхав. У цьому населеному пункті колись жили мої дідусь і бабуся. Людей звідти вивозили одними з останніх на початку 90-х. Автомашину ми залишили на околиці, далі пішли пішки. Перед нами відкрилася вражаюча картина: все заросло деревами, деякі попадали, дороги не було. Село не маленьке, у його центрі — кладовище. Довго йшли, причому апаратури для заміру радіації не було; це я вже потім їздив із дозиметрами. Нас дивувала величезна кількість квітів з великими суцвіттями і багато диких звірів (косулі, зайці та інші), які були здивовані присутністю людей, стояли і дивилися на нас. Можна було спокійно підійти на відстань кількох метрів і сфотографувати їх.
— З тих пір ти завжди ходив у зону легально?
— Так, вирушав у складі організованих груп, з громадськими організаціями, екологами, пару разів супроводжував екскурсії. Виступав як знавець території, адже екскурсанти не завжди добре знають місцевість, бо площа там величезна і можна легко загубитися. «У чорну зону», по траві, по лісу не ходив. Із директором Ірпінського історико-краєзнавчого музею Анатолієм Зборовським ми їздили у складі «Козацького товариства Київщини».
Це громадська організація, яка тут впорядковує пам’ятники і допомагає місцевим самоселам. Мене як організатора ірпінської фотовиставки «Ймення зорі Чорнобиль» залучали до таких заходів. Козаки — воєнізована організація, і до них ставляться лояльно, оскільки знають, що буде дисципліна. Тому нас пускали майже скрізь, і ми об’їздили фактично все «вздовж і впоперек». Найсильніше враження на нас справило, звичайно ж, місто Прип'ять, в якому жило 50 тис. осіб, після аварії повністю евакуйоване. Надзвичайно гнітюче там відчуття — скільки разів був, постійно виходив блідий. Ми по Прип’яті пересувалися відносно вільно, досліджували цікаві засіки. Я тоді був із дозиметром, міг брати із собою кілька людей і супроводжувати їх.
Іноді я залишався для роботи в Чорнобилі на кілька днів. Жив у гуртожитку в самому місті (це адміністративний центр) та щодня їздив територією зони.
— Кажуть, там живуть люди.
— Чорнобиль хоч і евакуйоване місто, але відносно чисте, тому в ньому — серце зони відчуження, де проживає її керівництво, знаходяться підприємства з обслуговування. Загалом там живе приблизно 3 тис. осіб (до аварії було 25 тис.). Чорнобиль нагадує велике село: багатоповерхівки там тільки в центрі, а решта — приватний сектор нереального розміру. Він виселений, а багатоповерхівки перетворили на підприємства з обслуговування зони і гуртожитки для співробітників, які приїжджають зазвичай на тиждень. Атмосфера специфічна — виходиш увечері в місто, а там наче все вимерло, тому що населення на вулицю особливо «не висовується». Світло не горить, скрізь темно, і дітей, ясна річ, немає. Зайнятися там особливо нічим. Ходив до річки, в «розгромлений» парк, правда, в ньому залишилися окремі пам’ятники. Також у Чорнобилі є високий автомобільний міст із підйомом, з якого видно атомну станцію, хоча до неї майже 12 км. Я ходив туди і фотографував ЧАЕС.
— А біля самої станції доводилося бувати?
— Звичайно, але всередину не пускали. Це в екскурсію не входить, і взагалі ЧАЕС — досить заражений об’єкт, тому, не маючи спеціального досвіду й екіпіровки, туди зайти не можна.
Та й це досить ризиковано. Я б краще побував на робочій атомній станції, тому що Чорнобильська АЕС з 2000 року не працює, електроенергії не виробляє, реактори зупинені. Територію станції (вона завдовжки приблизно 12 км) ми об’їжджали по периметру неодноразово.
— Розкажи нам, як можна отримати перепустку на територію зони?
— Індивідуальну отримати не дуже просто. А для організованих груп видають спеціальні перепустки, в які входить список із прізвищами кожного, а пропускають у зону, як на митниці: якщо якась буква невірно написана — вертайся назад. Коли ви їдете на екскурсію, пропуск робить турагентство. А взагалі контактом з громадськістю займається державне підприємство «Агентство інформації, міжнародного співробітництва та розвитку «Чорнобильінтерінформ». Для громадських організацій з року в рік воно виділяє спеціальний час для відвідування. Але контроль над зоною з кожним роком посилюється, оскільки туристи розгромили те, що там залишалося. Прип’ять — місто, де можна було багато побачити — за кілька років перетворилося на звалище.
Всіх цікавить можливість потрапити всередину будинків, перерити, взяти щось на пам’ять. Коли я їздив з козаками — не дай Бог що-небудь узяти — ніколи ти більше з ними в зону не поїдеш. Раніше в Прип’яті було на що подивитися, а коли востаннє там був, то вже, чесно сказати, цікавих місць залишилося мало. Навіть те, що не представляло ніякого матеріального інтересу, знищували просто «за компанію». Якщо раніше можна було зайти в будинок і побачити там якісь плакати, календарі, елементи меблів, то зараз тільки сміття на підлозі й жодної шафи — винесли все, що тільки можна.
— Ти спілкувався з жителями зони відчуження?
— Так, із самоселами, як їх називають, розмовляли досить часто. Специфічний народ. Їх важко зрозуміти, тому що вони живуть практично в диких умовах — їм адміністрація зони створила мінімальний «комфорт» для проживання (наприклад, є електроенергія). Дехто має навіть прописку на території, що саме по собі вже абсурдно, але їм же треба пенсію отримувати. Життя там, звичайно, «не цукор» — особливої допомоги немає, раз на тиждень приїжджає машина з продуктами. Середній вік самоселів — за 70. Але, як не дивно, вони живуть набагато довше, ніж ті, кого переселили після аварії.
Переселенці пережили психологічний стрес, і на новому місці не всі змогли нормально влаштуватися. Ті, хто повернувся, пішли проти правил і залишилися на рідній землі, відстоюючи свої інтереси. В моральному плані їм набагато легше, а в побутовому — складніше. Більшість із них живе у відносно чистих районах. Біля станції ніхто не проживає — там надто високий рівень радіації. Є села, в яких живе по 10-15 осіб.
— Знаю, що ти їздиш Україною — читаєш лекції, присвячені Чорнобилю.
— Так, кілька вузів запрошують мене читати лекції на теми Чорнобиля та екології. Я намагаюся донести до студентів виховний аспект: потрібно уникати помилок, адже те, що відбулося — не лише героїзм, а й приклад великої недбалості, боягузтва, всіх негативних людських якостей. І щоб в майбутньому подібного не відбувалося, нам усім потрібно в своїй спеціальності бути професіоналами.
— Як ти гадаєш, чи є майбутнє у зони відчуження?
— Зараз зона — полігон для досліджень. Тут практично все заросло, дерева, трава — радіоактивні. Будинки, зокрема й багатоповерхівки, втратили міцність, перебувають у поганому стані. В майбутньому зона стане ще проблемнішою, адже потрібно буде демонтувати споруди, які почнуть падати, підніматимуться радіоактивні хмари... З точки зору екології заселення зони досить реальне, бо земля в багатьох місцях уже придатна для вирощування різних культур (дуже великий шматок території гуляє!).
Ми, платники податків, зараз багато витрачаємо на забезпечення зони відчуження, тому краще з цих грошей створювати там виробництво і умови для життя. Звичайно, повністю зону відчуження не приберуть, але скоротити її розміри можуть.
— Миколо, поділися з нами, що тебе тягне в ці місця?
— Має ж бути в нашому повсякденному житті щось цікаве. Мій інтерес специфічний, не сперечаюся. Люблю те, що мало відомо. Подобається ходити по глухих лісах і покинутих просторах. Часто зустрічаю тих, хто просить узяти із собою, адже вони поділяють мої інтереси.
Спілкувалася Юлія ГНІДЕНКО
Фото Миколи Кузьменка