» » » Скоротіть ризик інфаркту та інсульту – слідкуйте за своїм «тиском»

Скоротіть ризик інфаркту та інсульту – слідкуйте за своїм «тиском»

Артеріальна гіпертензія (АГ) – стійке хронічне підвищення систолічного і діастолічного тиску із залученням у хворобливий процес різних органів і систем – головного мозку, серця, судин, нирок, нервово-ендокринної системи.

Згідно рекомендацій ВООЗ нормальний артеріальний тиск у дорослих – 120-129/80-84 мм. рт. ст., високий нормальний – 130-139/85-89 мм. рт. ст., артеріальна гіпертензія – 140/90 і вище мм. рт. ст. У дітей до 10 років нормальний артеріальний тиск не вище 110/70 мм. рт. ст., після 10 років – до 120/80 мм. рт. ст.

У більшості випадків АГ протікає безсимптомно, і до лікарів хворі звертаються вже із запущеною або ускладненою АГ, значна кількість хворих залишається зовсім невиявленими. В Україні підвищений тиск мають приблизно 13 млн чоловік, із них тільки 30-40% знають про свою хворобу, 25% із тих, що знають – лікуються.

Зважаючи на епідеміологічну ситуацію, що склалася в Україні, «Програма по боротьбі з АГ» дуже актуальна. В Україні склалося вкрай несприятливе, і навіть катастрофічне, становище з розповсюдженістю інсультів. У нас їх в декілька разів більше, ніж в інших країнах Європи.
Мозковий інсульт щорічно уражає близько 6 млн людей у світі. Із них 175 тисяч – в Україні. Таким чином, в нашій країні кожні 3 хвилини виникає новий випадок Інсульту. Він є основною причиною інвалідності населення. Лише 20% осіб, які перенесли інсульт, можуть повернутися до праці.
Ось чому підвищений тиск потребує уваги і своєчасного лікування.

Як правильно вимірювати тиск?


Артеріальний тиск вимірюють в теплому приміщенні. Пацієнт повинен розслабитися. Перед вимірюванням тиску не користуватися адреностимуляторами, наприклад судино звужуючими краплями в ніс, за 30 хвилин до вимірювання не палити, не вживати напої з вмістом кофеїну. Руку при вимірюванні тиску пацієнт повинен тримати на рівні серця. При першому знайомстві з хворим необхідно вимірювати тиск на обох руках і приймати до уваги більш високі цифри. У людей похилого віку тиск необхідно вимірювати не тільки сидячи, але й стоячи. Для отримання найточніших значень тиск необхідно вимірювати не менше 2-х разів із Інтервалом в 3 хвилини, фіксуючи середнє значення. А якщо різниця більша 5 мм. рт. ст., то виміряти тричі. При виявленні тиску 140/90 мм. рт. ст. пацієнту необхідно протягом наступних трьох місяців ще тричі прийти до лікаря для контролю тиску. Дорослому населенню необхідно періодично вимірювати тиск з мінімальним інтервалом один раз на рік.

Лікування артеріальної гіпертензії


Коли цифри АГ не високі, то спочатку призначають не медикаментозне лікування. Воно включає в себе зміну способу життя:
схуднення при наявності надлишкової ваги; знизити споживання насичених жирів, а збільшити споживання фруктів, овочів, молочних продуктів із зниженим вмістом жирів; відмовитися від зловживання алкоголем; обмежити споживання солі; відмовитися від малорухливого способу життя тощо.
Якщо артеріальний тиск тримається вище за 140/90 мм. рт. ст., то необхідно продовжувати вести здоровий спосіб життя і додати медикаментозне лікування.

Екстрені заходи у разі гіпертонічного кризу


До приходу лікаря необхідно:
- забезпечити хворому фізичний і психічний спокій. Він повинен зайняти зручне положення: сидячи у кріслі або лежачи у ліжку з високим підголів’ям. У приміщенні необхідно створити атмосферу тиші і спокою, не обтяжувати хворого надмірним розпитуванням та емоційними проявами;
- покласти на гомілки і потилицю по кілька гірчичників на 8-10 хвилин;
- забезпечити постійне надходження свіжого повітря до кімнати;
- доцільно, за умови відсутності вираженого серцебиття, не гаючи часу, прийняти 3 краплі фармадиліну на цукрі під язик або 1 таб. каптопресу під язик, або 1 таб. фізіотенву.
У разі надмірного збудження випити 40-50 крапель однієї з настоянок: півонії, собачої кропиви, глоду, валеріани або 20-25 крапель валокордину, корвалдину, корвалолу. Якщо з’являється нудота і біль у серці та загрудній ділянці – під язик покласти валідол або нітрогліцерин.

Шановні читачі!
В Україні діє пілотний проект щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Тому для отримання рецепта на ці засоби зі знижкою – звертайтеся до свого дільничного лікаря-терапевта.
Олександр ФУРСА, заступник головного лікаря Бучанської міської поліклініки 
Коментарів: 2
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.
отец Арсений

OFFline

Не зрозуміло,як поставити гірчичник на потилицю.Якщо голова лиса ,як коліно тоді це звичайно можливо...

0
administrator

OFFline

  • administrator (285)
  • Адміністратори
  • 6 квітня 2013 14:20
Цитата: отец Арсений
Не зрозуміло,як поставити гірчичник на потилицю.


"воротниковая зона" - район 7-го шейного позвоночника.

0