» » » Юридична консультація: Рейдерство

Юридична консультація: Рейдерство

Питання:
В медіа останнім часом постійно вживаються слова: "Рейдерство", "Рейдерські захоплення підприємств". Поясніть, що таке рейдерство, чи передбачено законом за нього кримінальна відповідальність і як з ним боротись? Максим.


Відповідь:
На сьогоднішній день законодавством України не визначено поняття "рейдерство". Тому загалом в Україні дане слово вживається у значенні протиправного поглинання підприємств. Також, під вказаним терміном прийнято розуміти вилучення майна на нібито законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законі або системні недоліки функціонування державних інститутів (судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо).

Разом з тим, світова економічна практика розглядає «рейдерство» як легальний механізм перерозподілу капіталу з менш ефективних галузей економіки у більш ефективні і є невід'ємною частиною корпоративних відносин.
Проте, в Україні «рейдерство» в існуючому варіанті не має нічого спільного із поширеною в Європі та Америці практикою «недружніх поглинань». Воно носить переважно кримінальний характер і фактично стало інструментом позбавлення власників законних майнових прав із застосуванням різного роду протиправних схем.

На даний момент в Кримінальному кодексі України рейдерство не становить самостійного складу злочину. Верховною радою України розглядався законопроект "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за захоплення підприємств (рейдерство)" №3300 від 13.03.2007, яким рейдерство визначалося як замовлення та (або) організація нападу на підприємство, установу, організацію з метою його захоплення, що потягло порушення його нормальної роботи, а також напад на підприємство, установу, організацію, з метою його захоплення, вчинене організованою групою. Проте, вказаний законопроект було повернуто на доопрацювання і відповідних змін до кримінального законодавства України внесено не було.

Рейдерське захоплення (поглинання) підприємства є добре організованим, продуманим, цілеспрямованим і комплексним заходом, що вимагає від його ініціаторів (рейдерів) значних інтелектуальних і фінансових ресурсів. Використання корупційних зв'язків дозволяє рейдеру досягнути ефекту раптовості, необхідного для захоплення чужого підприємства, а неправосудні судові рішення дозволяють рейдеру розпорядитися чужим майном на свою користь.
Можна зробити висновок, що основною ознакою рейдерства є вчинення протиправних дій із заволодіння чужою власністю під прикриттям зовні законних підстав. Також, іншими ознаками кримінального рейдерства в Україні є:

• організований характер рейдерської діяльності;
• забезпечення злочинного результату шляхом вчинення низки протиправних дій кримінального характеру (підробка документів, хабарництво, застосування фізичного та психічного насилля тощо), об'єднаних метою заволодіння чужою власністю;
• залучення до рейдерських нападів корумпованих представників органів влади та правоохоронних органів;
• використання неправосудних рішень суду для юридичного прикриття рейдерського нападу та отримання можливості розпоряджатися чужим майном;
• надзвичайно висока рентабельність рейдерської діяльності.

Таким чином, можна зробити висновок, що в Україні рейдерство є видом організованої злочинної діяльності, що передбачає вчинення низки злочинів, пов'язаних спільним умислом на протиправне захоплення чужої власності, поєднане з використанням неправосудних судових рішень та корупції у правоохоронних органах. Це, насамперед, злочини загально-кримінальної спрямованості (шахрайство, грабіж, підробка документів тощо), службові злочини (зловживання владою або службовим становищем, перевищення службових повноважень, хабарництво тощо), злочини проти правосуддя (постановлення завідомо неправосудного рішення, ухвали або постанови, завідома неправдиве показання тощо).
Для того, щоб убезпечити себе і своє підприємство від рейдерських атак варто максимально підвищити вартість захоплення підприємства. Це зробить атаку рейдерів нерентабельною, а відтак і відповідно недоцільною.

Також, власникові підприємства варто здійснити необхідні заходи, щоб перевести інтерес потенційного рейдера із площини корпоративного захоплення на цивілізований механізм об'єднання та поглинання. Для цього слід провести системну реструктуризацію бізнесу, що дозволить створити таку систему володіння й управління найбільш привабливих активів, яка зробить їх захоплення нерентабельним бізнесом.
Враховуючи, що, як правило, рейдерські захоплення здійснюються з використанням незаконних рішень судів, кожному підприємству не лишнім буде мати якісну юридичну службу.

Разом з тим, варто зазначити, що боротьба з рейдерством буде лише тоді ефективною, коли вона носитиме комплексний характер, передбачаючи нарівні з удосконаленням системи ведення власного бізнесу й удосконалення чинного законодавства, встановлення кримінальної відповідальності за замовлення, організацію та вчинення неправомірних дій, які мають ознаки «рейдерства».

Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
м. Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.