» » » Юридична консультація: Спір з страховкою

Юридична консультація: Спір з страховкою

Питання:
5 травня 2012 року я придбав автомобіль Ауді А6 2009 року випуску і того ж дня його застрахував оформивши «КАСКО». 15 серпня сталася ДТП в якій постраждало моє авто. Я відповідно до умов договору страхування одразу викликав ДАІ та повідомив страхову компанію. Страхова визнала подію страховим випадком. Після проведення експертизи пошкоджень я здійснив ремонт автомобіля на фірмовому автосервісі Ауді. Однак з виплатою коштів почались проблеми.
По-перше страхова не погодилась з вибраною мною авторемонтною майстернею, хоча в договорі не зазначено, що ремонт потрібно здійснювати там де вкаже страхова;
По-друге страхова не хоче платити повну вартість відновлення авто пояснюючи тим, що автомобіль був не новим і потрібно вирахувати амортизацію; По-третє працівники страхової зазначають, що навіть якщо ми владнаємо всі спірні питання то страхові виплати будуть здійснені не раніше березня 2013 року. Як можна вплинути на позицію страхової кампанії?


Відповідь:
Правовідносини з приводу страхування автомобіля на умовах «КАСКО» є добровільним страхуванням і регулюється положеннями Закону України «Про страхування».
Згідно ст. 6 ЗУ «Про страхування» - добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком, в якому відповідно до законодавства визначаються умови страхування.
Заперечення страхової компанії з приводу проведення Вами ремонту на непогодженій з нею СТО можуть бути обґрунтованими лише в разі якщо договором страхування передбачено проведення ремонту на конкретному автосервісі.
Відповідно до ст. 6 цього кодексу сторони є вільними в укладені договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).

Також, згідно ст. 628 зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Тобто, передбачення договором страхування положення про проведення ремонту на погодженому зі страховою компанією СТО, у разі його погодження сторонами є правомірним і підлягає виконанню відповідно до цивільного законодавства.

Також, відповідно до ст. 9 ЗУ «Про страхування» розмір страхової суми визначається договором страхування або чинним законодавством під час укладання договору страхування чи зміни договору страхування.
Відповідно до ч. 15 ст. 9 ЗУ «Про страхування» при страхуванні майна страхова сума встановлюється в межах вартості майна за цінами і тарифами, що діють на момент укладання договору, якщо інше не передбачено договором страхування або законом.

Уразі якщо договором передбачено включення до страхової виплати суму відновлювального ремонту транспортного засобу з урахуванням величини втрати товарної вартості та коефіцієнту фізичного зносу страховик має здійснити таке відшкодування з урахуванням умов договору.
Якщо ж договором не передбачено вищезазначені умови, то розмір страхової виплати визначається з урахуванням ч. 2 ст. 1192 ЦК України, тобто відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

При обчисленні страхової виплати має враховуватися франшиза встановлена договором, а також розмір страхової суми (ліміт відповідальності страховика).
Порядок визначення вартості відновлювального ремонту також має визначатися умовами страхування, а тому, якщо Ваші дії відповідають умовам договору, то відмова страхової компанії у здійсненні страхової виплати є неправомірною.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 ЗУ «Про страхування» страховик зобов'язаний при настанні страхового випадку здійснити страхову виплату або виплату страхового відшкодування у передбачений договором строк. Страховик несе майнову відповідальність за несвоєчасне здійснення страхової виплати (страхового відшкодування) шляхом сплати страхувальнику неустойки (штрафу, пені), розмір якої визначається умовами договору страхування або законом.

Таким чином, якщо договором страхування встановлений строк страхової виплати не відповідає вказаній страховою компанією даті, а саме, березень 2013 року, то дії страхової компанії є неправомірними.
Скажімо так, не всі страхові кампанії «радіють» настанню страхових випадків намагаючись відтермінувати страхові виплати або взагалі їх не здійснювати, і нерідко людям свої права приходиться захищати в суді. Для визначення способів і шляхів одержання страхової виплати перш за все необхідно детально ознайомитись з договором страхування.

Як правило, такий договір надрукований маленькими літерами і мало хто вивчає його прискіпливо. Крім того, людина яка не має правової освіти та досвіду спорів зі страховими кампаніями може не звернути увагу на деякі «дріб’язки», нерідко умисно приховані, і від яких напряму залежать страхові виплати.
Тому, раджу скористатися допомогою адвоката який детально вивчить Ваш договір страхування та допоможе у спірних відносинах зі страховою кампанією, оскільки їх вирішувати прийдеться в судовому порядку.


Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
м. Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
юрконсультація
Коментарів: 0
Додати коментар