» » » Юридична консультація: Затримання особи

Юридична консультація: Затримання особи

Питання:

Минулого року мій 16-річний син не повернувся додому. Лише наступного дня ми дізналися, що його затримали в Києві працівники міліції нібито тому, що він був схожий на особу яка перебувала в розшуку. Син розповідав, що провів ніч в «Обіз`яннику», а міліціонері поводились з ним грубо і погрожували насиллям. На ранок сина без пояснень випустили. Все закінчилось благополучно, однак я ледве не посивіла за ту ніч. Хотілось би від Вас як фахівця одержати поради щодо правильного поводження з працівниками міліції якщо вони зупиняють та затримують. Чи внесено новим КПК якісь зміни в ці правовідносини? Варвара Семенівна.


Відповідь:

Шановна Варвара Семенівна!
Затримання – досить неприємна подія в житті кожної людини та її близьких, яка пов’язана з порушенням конституційних прав особи і повинна проводитись в суворих рамках Закону.
Є два види затримання, - в порядку кримінального та адміністративного провадження.
В порядку встановленого новим КПК України здійснюється затримання осіб, які підозрюються у вчиненні або замаху на вчинення кримінального діяння. Таке затримання здійснюється на підставі дозволу слідчого-судді – (для доставки до суду для розгляду питання про обрання запобіжного заходу) та без такого дозволу – в момент вчинення або замаху на вчинення кримінального правопорушення особою та безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні. Закон дозволяє здійснювати таке затримання будь-якій особі, а не тільки працівникам міліції.
Порядок адміністративного затримання визначений Кодексом України про адміністративні правопорушення та певними законами, зокрема Законом України «Про міліцію». Вказаними нормами передбачені підстави затримання осіб за вчинення адміністративних правопорушень.
Будь-яке затримання – це фактично позбавлення особи волі і введення її в певний шоковий стан, незважаючи на який необхідно знати і зуміти згадати три основних правила:

Правило перше:
Якщо Вас намагаються затримати це ще не значить, що Ви злочинець і Вас одразу заарештують. Поводьтесь спокійно, обдумуйте кожне слово, не ображайте особу, що Вас затримує, не намагайтесь втекти і ні в якому разі не чиніть опір, оскільки такі дії можуть бути кваліфіковані як злочин. При затриманні Вас можуть провокувати на грубість чи фізичний опір. Не піддавайтесь на провокацію, оскільки це дасть підставу застосувати фізичну силу проти Вас. У разі застосування до Вас насильства обов’язково вимагайте надання Вам медичної допомоги.

Правило друге:
Спробуйте зателефонувати адвокату і повідомити про Ваше затримання. Якщо Вам не дають це зробити самостійно – попросіть щоб це зробила особа, яка Вас затримала. Згідно ст.59 Конституції України кожен має право на правову допомогу. Затримана особа має право на захисника не зважаючи на причину її затримання. Скажу Вам із власної адвокатської практики, що в разі затримання особи, яка додержується Першого правила і телефонує адвокату, відношення міліціянтів значно покращується.
Якщо Вам категорично відмовили зателефонувати адвокату – на всіх документах, що будуть надаватись Вам для підпису пишіть, - «Мені незаконно відмовили зателефонувати моєму адвокату (вкажіть його прізвище та телефонний номер), чим порушили моє право на захист. Якщо Ви не маєте знайомого адвоката чи не пам’ятаєте його телефонний номер - спробуйте зателефонувати рідним та близьким. До речі, ніколи, ні за яких причин, не погоджуйтесь підписувати документи про відмову від захисника, або повідомлення родичам про затримання, оскільки цим Ви суттєво зашкодите власним інтересам і полегшити роботу правоохоронців у доведенні Вашої провини.

Правило третє:
Вимагайте негайного складення протоколу про ваше затримання. Зрозуміло, що на вулиці його не складають, але по доставці Вас до відділу міліції – негайно на цьому наполягайте.
До протоколу про затримання повинно бути внесено заноситься: 1) місце, дата, точний час (години і хвилини) затримання; При цьому слід пам’ятати, що згідно ст.209 КПК України, особа вважається затриманою з моменту коли вона силою, або через підкорення наказу, змушена залишатись поряд з уповноваженою службовою особою, або у визначеному уповноваженою собою приміщенні, а не тоді коли складається протокол про затримання. 2) підстави затримання; 3) результати особистого обшуку; 4) заяви чи скарги затриманого, якщо такі надходили; 5) повний перелік процесуальних прав та обов’язків затриманого;
Протокол про затримання підписується особою, яка його склала та затриманим. Копія протоколу негайно під розпис вручається затриманому та надсилається прокурору.
Строк затримання особи без ухвали слідчого судді не може перевищувати 72 годин з моменту затримання (ст.211 КПК). Така особа не пізніше 60 годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу.
І на останок, новий КПК дав адвокату серйозні важелі впливу в протидії незаконному затриманню особи та притягненню до кримінальної відповідальності, але цим требо користуватися вчасно, не доводячи ситуацію до невиправної.

Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
м. Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
юрконсультація
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.