Зарахування страхового стажу

Розмір пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» безпосередньо залежить як від розміру заробітку, так і від страхового стажу працівника. У свою чергу, на величину страхового стажу впливає своєчасність і повнота сплати роботодавцем страхових внесків до Пенсійного фонду, оскільки періоди роботи, за які підприємство не сплатило обов’язкових платежів до Фонду, не враховуються при призначенні пенсії.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” чітко встановлено, що для врахування періоду роботи до страхового стажу і для використання заробітку для розрахунку пенсії беруться лише ті періоди, за які сплачені страхові внески в повному обсязі.

Державна програма «Заробітна плата без конвертів» - це спільна, скоординована робота і органів Державної податкової служби, і правоохоронних органів, і управління Пенсійного фонду, і інспекції з праці й місцевих органів влади, а також усіх свідомих громадян. Тому пріоритетним напрямком всіх служб є робота з підприємствами, що виплачують заробітну плату нижче мінімально встановленого законодавством рівня.

Окремі роботодавці цілком усвідомлено ігнорують закони: працевлаштовують працівників без документального оформлення, виплачують тіньову заробітну плату, ведуть подвійну бухгалтерію, не сплачують до бюджетй податки із заробітної плати.

Ще гірше, коли найманому працівникові ставляться позначки про неповний робочий день і виплачується зарплата менше мінімального розміру, або з ним взагалі не оформлюють трудових відносиню. Це цілком зрозуміло: у такий спосіб керівники намагаються уникнути витрат на фонд оплати праці. Цим самим наноситься прямий збиток не тільки державі, через «економію» керівників страждають самі люди – адже виробничий стаж їм зараховується або частково, або не враховується взагалі. Майбутні пенсіонери втрачають право на призначення гідної пенсії, а нинішні – на перерахунок уже призначеної пенсії.

Страхувальник позбавляє своїх працівників заслуженого пенсійного забезпечення й можливості гідного життя в старості. А працівники, до того ж , уже зараз не мають можливості одержувати належну оплату за лікарняними листами, позбавлені допомоги у зв’язку з безробіттям або відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Адже, при нарахуванні таких виплат ураховується виключно офіційна заробітна плата.

Ряд керівників, при нарахуванні заробітної плати не враховують кваліфікацію найманого працівника. Тому існує проблема урівнювання офіційних зарплат співробітників різної кваліфікації. Найчастіше робітники найпростіших професій і їхні керівники мають оклади на рівні мінімальної заробітної плати.
Для найманих працівників існує також проблема, якщо підприємство має заборгованість по сплаті внесків до бюджету Пенсійного фонду.

Слід наголосити, що в цих організаціях, пенсійні права найманих працівників суттєво порушуються. Ці люди втрачають можливість одержувати у повному розмірі зароблену пенсію, можливість перерахувати вже призначену пенсію за ст. 42, в разі продовження роботи на підприємстві.
Керівники підприємств-боржників свідомо порушують конституційні права своїх працівників. Чинним законодавством передбачено застосування фінансових санкцій у розмірі 10 % несплачених сум, що безумовно ще більше погіршить фінансовий стан підприємства.

Крім того, передбачає адміністративну відповідальність керівників за порушення платіжної дисципліни.
Працівники Пенсійного фонду з розумінням відносяться до проблем підприємств-боржників, але ж Закон необхідно виконувати і права людей потрібно поважати і забезпечувати.

Відповідальність за вчасну сплату внесків покладено на роботодавців, котрі вже сьогодні повинні забезпечити право на пенсію своїм найманим працівникам.
О.О. Марченко, заступник начальника управління 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.