» » Відмовили в порушенні кримінальної справи. що робити та куди скаржитись?

Відмовили в порушенні кримінальної справи. що робити та куди скаржитись?

Що робити коли міліція чи прокуратура відмовляє у порушенні кримінальної справи?

В багатьох випадках, коли громадяни звертаються до правоохоронних органів для того, щоб вони порушили кримінальну справу щодо іншої особи, яка скоїла злочин, або ж по факту скоєння злочину, орган дізнання(міліція) виносить постанову про відмову в порушенні кримінальної справи. Відмовляють в порушенні кримінальної справи, мотивуючи це тим, що підстави для порушення справи є надуманими, або ж в діях осіб не було виявлено ознак складу злочину, і в зв’язку з цим, для покращення статистики нерозкритих злочинів відмовляють в порушенні кримінальної справи.
Для того, щоб притягнути до відповідальності особу, яка скоїла злочин, необхідно спочатку порушити кримінальну справу, але якщо вам відмовляють в її порушенні, законодавець передбачає право на оскарження такого рішення правоохоронного органу.

Оскаржувати Постанову органу дізнання можна до прокурора в порядку ст. 99-1 КПК України або до суду в порядку ст. 236-1 КПК України.
Відповідно до ст. 99-1 КПК України «Постанову слідчого і органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржено відповідному прокуророві, а якщо таку постанову винесено прокурором - вищестоящому прокуророві. Скарга подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником протягом семи днів з дня одержання копії постанови.» Таким чином, скаргу необхідно подати або надіслати поштою рекомендованим листом до прокуратури за місцем розгляду скарги(в Ірпінському регіоні: м. Ірпінь вул. Ніжинська, 11) на протязі 7 діб з дня отримання Постанови про відмову в порушенні кримінальної справи. На практиці дуже часто зустрічаються випадки, коли заявник не знає, де знаходиться його заява або хто її розглядав. Таку інформацію можна отримати в органі внутрішніх справи під час подачі заяви запитавши у працівника, який прийняв заяву, її реєстраційний номер та записати на окремому аркуші.

В разі, якщо заява подається безпосередньо черговому або відповідальному працівникові, заявнику видається Талон-повідомлення, де зазначається реєстраційний номер заяви та час її прийняття. Копію постанови органу дізнання можна отримати або безпосередньо у виконавця або в канцелярії органу внутрішніх справ. Строк на оскарження розпочнеться саме з дати отримання, а не винесення постанови. Разом з тим, якщо Ви не можете отримати копію постанови, то достатньо просто подати прокуророві свою скаргу з викладенням своїх доводів, щоб перевірити законність прийнятого рішення. На практиці подача скарги прокуророві у 90% випадків призводить до скасування постанови органу дізнання.

Відповідно до ст. 236-1 Кримінально-процесуального кодексу України, особа має право оскаржити постанову про відмову в порушенні кримінальної справи до суду за місцем розташування органу, що виніс постанову, протягом семи днів з дня отримання копії такої постанови.
Якщо злочин скоєно щодо особи, вона оскаржує постанову особисто, а у тому разі, коли існує лише факт злочину, а постраждалої особи немає, то оскаржувати постанову має право зацікавлена особа, тобто та особа, на інтереси якої може вплинути порушення кримінальної справи.

У відповідності до ст. 236-2 суд повинен розглянути скаргу на протязі десяти днів з дня надходження її до суду. До участі у розгляді справи обов’язково залучається прокурор і вислуховуються всі пояснення особи, що подала скаргу. Після розгляду справи суд може скасувати постанову про відмову в порушенні кримінальної справи і матеріали повертаються для проведення додаткової перевірки, або ж залишає скаргу без розгляду.
У разі, якщо рішення суду не задовольняє, особу, що оскаржує постанову або прокурора – вона має право подати апеляцію протягом семи діб, але Пленум Верховного Суду України роз’яснює, що рішення місцевого та апеляційних судів, щодо розгляду скарг про відмову в порушенні кримінальної справи не розглядаються касаційним судом.

Отже, у тому разі, коли ваша заява про злочин не приймається правоохоронними органами, а натомість ви отримуєте постанову про відмову в порушенні кримінальної справи ви маєте повне право її оскаржити і великий відсоток того, що згодом кримінальну справу порушать, злочин буде розкрито, а злочинця буде покарано.
Консультації надані юридичною компанією "Скорпіон".
місто Ірпінь, вул. Ленінградська, буд. 5, офіс 1


[url=#]юридическая компания СКОРПИОН в Ирпене[/url]
С.М. Лисенко, адвокат, ТОВ «Юридична компанія «Скорпіон» 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.