» » » Юридична консультація: Автомобіль і штрафплощадка

Юридична консультація: Автомобіль і штрафплощадка

Автомобіль у певних випадках може потрапити на штрафний майданчик (для нас звичніше слово – штрафплощадка). Це відомо кожному водієві. Однак не всім відомо, за які правопорушення та у яких випадках таке може статись.

Аналізуючи законодавство з даного питання, можна зробити такі основні висновки:
1) тимчасове затримання автомобіля можливе шляхом його блокування або доставлення на штраф майданчик;
2) у першу чергу за наявності для того підстав має застосовуватись блокування автомобіля, і лише у випадках, коли автомобіль перешкоджає дорожньому руху, застосовується доставлення автомобіля на штрафмайданчик;
3) затримання можливе у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено одне з адміністративних правопорушеннь, перелік яких вичерпний;
4) про тимчасове затримання автомобіля робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення;
5) у разі відсутності водія, автомобіль якого заблоковано, уповноважена особа Державтоінспекції залишає під склоочисниками повідомлення про необхідність прибуття такого водія до територіального підрозділу Державтоінспекції для оформлення протоколу про адміністративне правопорушення;
6) автомобіль може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання;
7) за транспортування і зберігання автомобіля на спеціальному майданчику чи стоянці Державтоінспекції справляється плата.
Про все це більш детально Ви можете прочитати далі…

Як з’ясовано, тимчасове затримання автомобіля можливе шляхом:
- блокування автомобіля;
- або доставлення автомобіля для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку – як прийнято називати – штрафплощадку (якщо розміщення затриманого автомобіля суттєво перешкоджає дорожньому руху).

Таким чином, у першу чергу за наявності для того підстав має застосовуватись блокування автомобіля, і лише у випадках, коли автомобіль перешкоджає дорожньому руху, застосовується доставлення автомобіля на штрафмайданчик.

У яких же випадках застосовується затримання автомобіля шляхом його блокування або доставлення на штрафмайданчик?
Затримання автомобіля можливе у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, п’ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

А саме:
Стаття 121. Порушення водіями правил експлуатації транспортних засобів, правил користування ременями безпеки або мотошоломами.
Стаття 121-1. Експлуатація водіями транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах.
Стаття 126. Керування транспортними засобами особами, які не мають відповідних документів або не пред'явили їх для перевірки.
Стаття 130. Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Стаття 132-1. Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Стаття 206-1. Незаконне перевезення іноземців та осіб без громадянства територією України.
Зазначено назви статтей. Повну редакцію статтей можна при необхідності прочитати на сайті Верховної Ради України:
www.zakon1.rada.gov.ua

Про тимчасове затримання автомобіля робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
У разі відсутності водія, автомобіль якого заблоковано, уповноважена особа Державтоінспекції залишає під його склоочисниками повідомлення про необхідність прибуття такого водія до територіального підрозділу Державтоінспекції для оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.

Розблокування автомобіля здійснюється уповноваженими особами Державтоінспекції після складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Для доставлення автомобіля на спеціальний майданчик чи стоянку уповноважена особа Державтоінспекції викликає евакуатор через чергового по підрозділу Державтоінспекції.

Після прибуття евакуатора уповноважена особа Державтоінспекції робить у присутності двох свідків і представника підприємства, установи або організації, яким належить евакуатор, запис у протоколі про адміністративне правопорушення про тимчасове затримання автомобіля із зазначенням:
1) дати, часу, місця порушення і підстави для тимчасового затримання та доставлення автомобіля на спеціальний майданчик чи стоянку;
2) посади, місця роботи, прізвища, імені та по батькові особи, яка приймає рішення про тимчасове затримання і доставлення автомобіля на спеціальний майданчик чи стоянку;
3) типу, марки, державного реєстраційного номера, переліку візуальних недоліків та пошкоджень автомобіля, що тимчасово затримується і доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку;
4) найменування, місцезнаходження та номера телефону підприємства, установи або організації, які доставляють автомобіль на спеціальний майданчик чи стоянку, державного реєстраційного номера евакуатора;
5) адреси місця зберігання автомобіля;
6) посади, прізвища, імені та по батькові особи, яка виконує роботи з доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

До протоколу за можливості додаються фотографія автомобіля, що підлягає тимчасовому затриманню, і перелік речей, які перебувають в ньому.
Протокол підписують особа, яка прийняла рішення про тимчасове затримання автомобіля, особа, що виконує роботи з доставлення такого транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку, два свідки, а також водій і страховий комісар в разі їх присутності.
Про місце зберігання тимчасово затриманого автомобіля уповноважена особа Державтоінспекції повідомляє водієві під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, а за його відсутності — черговій частині територіального органу внутрішніх справ.

У разі коли водій з’являється на місці правопорушення в момент виконання робіт із завантаження автомобіля, уповноважена особа Державтоінспекції не проводить тимчасове затримання автомобіля, а оформляє протокол про адміністративне правопорушення. При цьому правопорушення повинно бути усунуте протягом максимально короткого строку.
У такому разі фактично виконані підприємством, установою або організацією, які провадять діяльність, пов’язану із транспортуванням транспортних засобів, роботи не оплачуються.
Водій, власник (співвласник) тимчасово затриманого автомобіля, що перебуває на спеціальному майданчику чи стоянці, має право доступу до нього в присутності особи, відповідальної за зберігання такого автомобіля.
Таким чином, і у випадку блокування, і у випадку доставлення на штрафмайданчик, має бути складено протокол за ознаками вищеперерахованих статтей Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі має бути запис про тимчасове затримання автомобіля. В усіх інших випадках затримання автомобіля незаконне, або взагалі Ви не зможете довести, що таке мало місце. Отож, вимагайте протокол.

Після тимчасового затримання автомобіля працівник Державної автомобільної інспекції зобов’язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання автомобіля та своє місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду.
Автомобіль може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

Після закінчення триденного строку тимчасового затримання автомобіля особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов’язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата.
Повернення тимчасово затриманого автомобіля, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов’язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред’явлення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення.

За транспортування і зберігання автомобіля на спеціальному майданчику чи стоянці Державтоінспекції справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі. А саме, такий розмір встановлено спільним наказом цих відомств від 05.10.2007 р. № 369/1105/336, який зареєстровано у Міністерстві юстиції. Згідно з пунктами 8 та 43 наказу розмір плати становить: за зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках запершу добу – 18 гривень, за кожну наступну – 10 грн., за доставку, зокрема з використанням евакуатора, 10 грн. за 1 км.


Зразок позову щодо оскарження постанови ДАІ про накладення штрафу за перевищеннія швидкості : Скачать файл: zrazok-zayavi.pdf [363,91 Kb] (cкачиваний: 96)
Посмотреть онлайн файл: zrazok-zayavi.pdf
3,5 -1,5

Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.