» » МНС інформує

МНС інформує

Про характерні причини надзвичайних ситуацій та загибелі людей за 2011 рік

У літню пору мешканці міст і селищ виходять на лоно природи: розпочинаються літньо-польові роботи в полі, на присадибних ділянках та городах, люди проводять вільний час на "вилазках" і прогулянках. З загазованого міста люди їдуть подихати свіжим повітрям, поспілкуватися з друзями біля вогнища, помилуватися природою. Все це є чудовим відпочинком для жителів Київщини. Часто невід'ємною частиною подібного дозвілля стає вогнище, в якому спалюють листя, суху траву, дрібне сміття, а також смажать шашлики та картоплю.

Погано тільки те, що деякі наші громадяни нехтують правилами безпеки поведінки на природі та в лісі. Через їхню необачність під загрозою опиняється навколишнє середовище. Бо необачно кинутий недопалок цигарки, іскра від погано залитого багаття, небезпечні пустощі з вогнем можуть стати причинами виникнення масштабних пожеж, ліквідувати які нерідко доводиться силами численних загонів рятувальних підрозділів.

Гасіння таких пожеж пов'язано з подоланням великих труднощів, затратою значних матеріальних засобів і людських ресурсів. Від своєчасного виявлення загорання і гасіння на початковій стадії залежить подальший успіх ліквідації пожежі та розміри збитків. Проблема часто і полягає в тому, що пожежі на відкритих територіях складно виявити. А, отже, повідомлення про такі пожежі досить часто надходять надто пізно. Іноді рятувальники, при всій своїй оперативності та професіоналізмі, приїжджають тоді, коли вогонь вже розповсюдився на велику територію.

Нажаль, ні на полях, ні в лісі неможливо встановити пожежну сигналізацію. А вогонь на відкритій території в безвітряну погоду може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну - до ЗО км; висота полум'я досягає 2-х метрів. Температура в зоні вогню підвищується до 1100 С.

Найбільш загрозливою є пожежа, яка розповсюджується при сильному вітрі з різкими змінами напрямку і швидкості. Як правило, територія таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази. Зупинити таку пожежу дуже складно. Так, статистика МНС України "містить в пам'яті" пожежі, коли для їх гасіння доводилось залучати не тільки пожежно-рятувальну службу регіону, але і техніку із сусідніх областей. Загорання може виникнути при контакті горючих матеріалів з джерелом тепла, яким може виступити блискавка, літня спека. Прикро констатувати той факт, що причиною майже всіх пожеж на відкритих територіях, є необережне поводження людей з вогнем.

Досвід свідчить, що з приходом літа і аж до початку холодів рятувальники майже кожного дня виїжджають на гасіння пожеж на відкритих територіях, від населення Київської області постійно надходять повідомлення про загорання лісів, дерев, сухої трави, очерету.

З настанням літа, Головне управління МНС України в Київській області нагадує правила поведінки під час відпочинку на природі. Слід бути особливо обережними при поводженні з вогнем: очищати місце, призначене для вогнища, від сухої трави, листя, гілля; не розкладати багаття поблизу звисаючих крон дерев, в хвойних молодняках, серед сухого очерету; не залишати вогнище без нагляду; не залишати місць відпочинку, не впевнившись, що вогонь погашено.
При розкладанні вогнища наагайтесь, щоб з підвітряного боку від багаття, тобто там, куди летять іскри, була річка, велика калюжа або відкрита місцевість без вогненебезпечних предметів. При сильному вітрі бажано з навітряного боку вогнище захистити стійкою спорудою з жердин, вбитих в землю і вкритих плитами дерну. Невеликі займання, наприклад, які виникли в результаті викиду з вогнища жаринок, необхідно гасити негайно, заливаючи водою, засипаючи піском, землею, покриваючи брезентом, затопчуючи взуттям, збиваючи мокрими ганчірками, віниками, в крайньому випадку - одягом. Збивати полум`я краще збоку, за напрямком вогню, з невеликим притисканням після удару. Зупинити розповсюдження вогню значно легше, ніж загасити велику пожежу.

Але, якщо вже так сталося, що ви опинилися в зоні пожежі, не панікуйте. По-перше, у вік передових технологій, майже у кожного зараз є мобільний телефон. Одразу наберіть безкоштовний номер служби порятунку «101». Намагайтеся якомога точніше розповісти диспетчеру, де саме ви знаходитесь. Будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися і травмувати Вас. Якщо сталася велика пожежа, то втекти від неї досить важко. Тому треба піднятися на підвищену точку місцевості або залізти на дерево і уважно роздивитися навкруги. В першу чергу необхідно звернути увагу на напрямок і силу вітру, на наявність поблизу водоймища, голих скель, галявини, які є найбільш безпечними місцями під час пожежі. За наявності води, треба лягти у неї або сильно змочити одяг. При цьому слідкуйте, щоб поруч не було заростей очерету, щоб до місця укриття не доставали вершини дерев у випадку падіння. На обличчя треба надіти пов'язку - маску, виготовлену зі шматка марлі, бинта, бавовняної тканини, яку періодично змочують водою. Якщо пожежа застигла людину в місцевості, де нема води, необхідно вийти на відкрите місце, зняти весь нейлоновий, капроновий, болонєвий одяг, який плавиться, очистити навкруги якомога більшу площу від листя, трави, гілля.

В деяких випадках можна спробувати втекти від пожежі. По ходу необхідно запам'ятовувати відносно безпечні місця, до яких у випадку необхідності можна буде повернутись.
Спеціалісти МНС та представники місцевої влади роблять все можливе для запобігання вигорання лісів та полів. Проте, вирішення цієї серйозної проблеми залежить, в першу чергу, від вас, шановні громадяни - жителі Київської області!

Людина не може існувати без вогню. Але вогонь при невмілому, недбалому поводженні з ним може завдати великого лиха, призвести до загибелі людей, значних матеріальних збитків, взагалі до катастрофи. Наведемо декілька прикладів:

6 липня до Макарівського РВ надійшло повідомлення про пожежу в приватному житловому будинку с. Соснівка. Близько четвертої ранку сусідка помітила велике полум'я в будівлі, що розташована поруч та негайно викликала оперативно-рятувальну службу. За адресою виклику проживала жінка похилого віку. Діти мешкали в Києві. За тиждень до цього, син вирішив зробити косметичний ремонт та оновити проводку в будівлі. Цього вечора жінка, як завжди, нічого непідозрюючи лягла відпочивати, але вже не прокинулась. Коли рятувальники прибули на місце пожежі, будинок був повністю охоплений вогнем. Зі слів сусідки рятувальники встановили, що в будинку знаходиться літня жінка. Після ліквідації пожежі, під час розбирання конструкції будівлі, було виявлено тіло власниці. Ймовірна причина пожежі - коротке замикання електричної мережі.


5 липня до Ірпінського міського управління надійшло повідомлення про пожежу в приватному дерев'яному двоповерховому житловому будинку в с.м.т. Гостомель. Вночі сусідка помітила, як палає дах сусідньої будівлі та негайно викликала оперативно-рятувальну службу. В цьому будинку проживала жінка, яка зловживала спиртними напоями. Напередодні пожежі до господині приїхали знайомі, чоловік з дружиною, і вони як прийнято відсвяткували зустріч. Дружина гостя зосталася в подружки наніч, а її чоловік поїхав додому. Вночі господиню розбудила сусідка, зі словами, що в неї горить покрівля. Справа в тому, що гостя, яка перебувала на другому поверсі, закуривши сигарету, лягла спочивати та заснула. Коли рятувальники прибули на місце пожежі вся будівля була охоплена вогнем, зі слів господарки було встановлено, що в будинку перебуває жінка, але в середину увійти рятувальники вже не змогли. Після ліквідації пожежі МНСниками було виявлено тіло жінки. Причина пожежі - паління в ліжку в нетверезому стані.

Вогонь легковажності не пробачає! Тому, головне, дотримуватись правил безпеки. Пам'ятайте, що ваша особиста безпека та безпека рідних і близьких вам людей, залежить насамперед від вас самих!
А. С. Глюза, старший інспектор з нагляду у сфері пожежної безпеки Ірпінського міського управління ГУ МНС України в Київській області старший лейтенант цивільного захисту 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.