Масляна

Триває остання підготовча седмиця перед початком Великого посту. «Масляна» – назва народна. У богослужбових книгах і календарі вона називається сирною седмицею тому що за уставом можна куштувати тільки сирно-молочну їжу і рибу. Утримуючись від м’яса, ми очищуємо себе тілесно і поступово переймаємося світлим передчуттям посту. Богослужбові особливості сирної седмиці та історія церковного уставу повністю спростовує помилкову думку, що масляна сходить до деяких поганських звичаїв. Як розповідається в Синаксарі (у суботу Сиропусну), візантійський імператор Іраклій (610 -640) після шестирічної виснажливої війни з перським царем Хозроя дав обітницю не їсти м’ясо в останню седмицю перед Великим постом, якщо переможе у битві. Була здобута перемога. Прийнявши благочестиву обітницю і клопотання царя, Церква ввела це до свого уставу.

Будучи підготовчою, сирна седмиця виключає будь-яку непомірність в їжі. Її значенням суперечить переїдання і пияцтво. На порозі тихих великопісних днів душа переживає радісний підйом, щоб потім повніше відчути покаянний настрій. На сирній седмиці вже не відбувається таїнство вінчання. У середу і п’ятницю не служиться Літургія, в ці ж дні немає посту. На Часах вимовляється молитва преп. Єфрема Сирина з схилянням колін. У недільний день цієї седмиці Церква згадує вигнання прародителів з раю за неслухняність і непомірність.

Увечері недільного дня здійснюється чин прощення, щоб увійти в рятівні дні посту, перебуваючи з усіма в мирі. Народився цей звичай серед древніх єгипетських пустельників, які збиралися в останній день перед постом для спільної молитви. Попросивши один у одного прощення, вони розходилися у відокремлені місця великої пустелі і проводили св. Чотиридесятницю у великих аскетичних подвигах.
Сформований на Русі звичай проводити масляну седмицю з млинцями цілком відповідає особливостям національного благочестя. У ці дні слабшали станові, майнові, посадові відмінності. До столу могли бути запрошені люди незнатні, мандрівники, жебраки. Ходіння один до одного на млинці родичів зближувало їх, давало зручний привід забути образи і невдоволення, які накопичилися за рік.
Закінчується сирна седмиця прощенною неділею. Увечері – заговини на Великий піст.

Запрошуємо усіх бажаючих на святкування Масляної в суботу 05.03.2011 о 12:00 до храму ікони Божої Матері «Почаївська». Храм знаходиться в мікрорайоні «Мельники».

Ваші запитання, відгуки та пропозиції надсилайте за адресою: м. Буча, вул. Вокзальна, 127 Б;
тел. (097) 753-87-00
З повагою та любов’ю до Вас, настоятель парафії ікони Божої Матері «Почаївська» ієрей Михаїл Колочавін
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.