ПФУ інформує: Про пенсійну реформу

Сьогодні у засобах масової інформації актуальною є реформування пенсійної системи. Але перш ніж висвітлювати мету її проведення та переваги у майбутньому, слід зупинитися на недоліках нині діючою системи пенсійного забезпечення. На жаль із визначених Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» трьох рівнів пенсійної системи діє лише перший - солідарний.

Фінансова стабільність діючої солідарної системи визначається головним чином співвідношенням між чисельністю пенсіонерів і платників пенсійних внесків, рівня оплати праці, віку виходу на пенсію тощо.

Україна відноситься до держав із старіючим населенням, тобто співвідношення між громадянами працездатного і непрацездатного віку постійно погіршується, при цьому пенсійний вік у нас - один із найнижчих у світі.

Законодавче встановлення пенсійного віку - 55 років для жінок і 60 років для чоловіків було здійснено в СРСР ще у 1929 році, який відтоді і не змінювався. Головною тезою щодо неможливості збільшення пенсійного віку є те,що тривалість житгя українців є однією з найменших у Європі.

Однак за даними соціологічного обстеження ^нині тривалість життя при досягненні пенсійного віку у чоловіків становить 14,5 років, а у жінок 25 років, тобто на рівні середніх показників Західних країн.
В Україні налічується 13,7 млн. пенсіонерів, в той час як чисельність платників страхових внесків до ПФУ становить 14,4 млн. чоловік. Зараз на 100 осіб, що сплачують внески, приходиться 88 пенсіонерів. За таких тенденцій, вже у 2025р. один працюючий буде утримувати одного пенсіонера, і в подальшому ситуація буде погіршуватись. У Київській області вже тепер на 100 платників страхових внесків приходиться 81 пенсіонер. Слід зауважити, що із загальної кількості пенсіонерів -64,6% складають жінки/у Київській області -67%.

В результаті цього маємо низький розмір пенсії переважної більшості пенсіонерів. Середній розмір виплачуваних пенсій складає 1123,58 грн.. Понад дві третини пенсіонерів отримують пенсії до 1 тис. гривень. У Київській області на 01.12.2010 р. середній розмір пенсії складає 1100,38 гривень, 66,5% пенсіонерів одержують пенсії, розмір яких не перевищують 1 тис. гривень.
Оскільки пенсійний вік жінок на 5 років нижчий, ніж у чоловіків, вони мають меншу тривалість страхового стажу, що є однією із пЬичин низького розміру їх пенсій.

Середній розмір пенсії за віком на Київщині у жінок становить 1000 грн., у чоловіків -1303,97 грн.
Абсолютно несправедливо, що одні люди одержують малі розміри пенсій, інші - в десятки разів більші. Несправедливо и те, що деякі пенсіонери, маючи необхідний мінімальній стаж - 5 років , одержують пенсію в мінімальному розмірі так саме, як і ті, що мають велику тривалість стажу, але невисокий розмір заробітку.

Значна частина одержувачів «спеціальних» пенсій на сьогодні продовжує працювати, повністю отримуючи свою високу заробітну плату і пенсію, яка не оподатковується.

При цьому пенсійні видатки зростають випереджальними темпами порівняно з можливостями економіки щодо їх забезпечення і вже сягнули 18% ВВП. Дефіцит бюджету Пенсійного фонду України у 2010 році складає 26,6 млрд. грн./'За відсутності реформ у 2011 році він складе 20 млрд. грн. навіть при умові зростання ВВП на 4%.

Все вищезазначене свідчить про необхідність проведення пенсійної реформи. Пенсія має бути зароблена і відповідати сплаченим внескам до Пенсійного фонду.
Зволікання з проведенням пенсійної реформи неминуче призведе або до збільшення розмірів пенсійних внесків, введення додаткових платежів і збільшення навантаження на економіку або до зменшення пенсій, затримки у їх виплаті.

На сайті ВРУ оприлюднено проект Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи». Необхідно одразу зауважити, що умови нарахування та виплати пенсій нинішніх пенсіонерів залишаються незмінними.Пенсійний вік для жінок і чоловіків пропонується вирівняти. Збільшення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років буде проводитися поступово упродовж 10 років - на 6 місяців кожного року.
Що стосується надвисоких пенсій, то пропонується обмежити їх максимальний розмір 12 прожитковими мінімумами для осіб] які втратили працездатність. Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на січень 2011 року (750 грн.), це становить 9000 грн.

Крім обмеження максимального розміру пенсій, передбачається встановити суттєві обмеження для спеціальних пенсій: зниження з 90 до 80 максимального відсотка для визначення розміру пенсії, збільшення періоду, за який їм враховується заробітна плата для обчислення пенсії. На період роботи спеціальні пенсії будуть виплачуватися в розмірі трудової пенсії. Пенсійний вік для чоловіків - держслужбовців буде підвищено до 62 років. Нинішні спец пенсії буде заморожено.

Виникає багато питань, чи будугь і надалі призначатися пенсії за вислугу років вчителям і лікарям незалежно від віку, за наявності 25 років спеціального стажу. Так, будуть. Крім цього, для підвищення престижності роботи працівників бюджетної сфери (освіти, культури, охорони здоров"я) передбачається виплата їм при виході на пенсію одноразової допомоги у розмірі 10 призначених пенсій.

Передбачено, що на період підвищення пенсійного віку жінок пенсія буде збільшуватися на 2,5% за кожний рік. За 10 років розмір пенсії може зрости на 25%.
Після збалансування бюджету Пенсійного фонду України передбачається запровадження накопичувального рівня пенсійної системи.

Чого можна очікувати від реформи? Перш за все це гарантовану виплату пенсій зараз і в майбутньому, встановлення соціально справедливої системи розподілу пенсійних коштів, стабілізації та покращення стану державних фінансів, детінізації економіки, забезпечення економічного зростання держави.

Інші документи для ознайомлення:
Пенсійна реформа - мета та особливості: Скачать файл: pens-reform-meta.pdf [532,55 Kb] (cкачиваний: 91)
Посмотреть онлайн файл: pens-reform-meta.pdf

Пенсійна реформа - необхідність проведення: Скачать файл: pens-reform-neobhidnist.pdf [1,34 Mb] (cкачиваний: 84)
Посмотреть онлайн файл: pens-reform-neobhidnist.pdf


Всі зауваження та пропозиції зацікавлені громадяни можуть залишити в скриньці скарг та пропозицій на першому поверсі управління Пенсійного фонду України у місті Буча або зателефонувати на гарячу лінію управління за номерами: (04597) 40-349, 40-351.
Також працює:
- «Урядова гаряча лінія» - тел. 0-800-507-309;
- Спеціальна інформаційна «гаряча лінія» з питань пенсійної реформи 0-800-500-392 (в робочі дні з 9-00 до 18-00 год.);
- Контакт-центр Пенсійного фонду України – 0-800-503-753 в робочі дні з 8-00 до 20-00 год., субота з 8-00 до 14-00 год.
Управління Пенсійного фонду України у місті Буча 
  0
Коментарів: 0
Додати коментар