Про те, як здійснюється харчування у навчальних закладах міста, – поцікавилися у начальника відділу освіти Лариси Федорук.

- Щороку Міністерство праці та соціальної політики України проводить торги на закупівлю послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У місті функціонує комунальне підприємство громадського харчування «Продсервіс», яке протягом багатьох років стає переможцем у торгах та надає послуги з організації харчування для учнів загальноосвітніх шкіл.
У кінці минулого року ми дуже хвилювалися, яким чином будуть відбуватися зазначені вище торги, бо ж всім відомо, що сталися зміни у законодавстві щодо тендерних процедур. Враховуючи те, що процес проведення державних закупівель остаточно не врегулювався, Міністерство праці та соціальної політики продовжило співпрацю з підприємством «Продсервіс» укладанням додаткової угоди на І квартал 2011 року.
Отже, учні шкіл міста після зимових канікул забезпечені харчуванням.
- Чому впродовж багатьох років виграє торги саме «Продсервіс»? Є якісь переваги від цього?
- Не секрет, що торги виграє той, хто занижує вартість харчування. Наше ж підприємство «Продсервіс» ніколи до такого методу не вдавалося, тому що прекрасно розуміло, що в такому разі неможливо буде організувати якісне харчування та забезпечувати виконання норм харчування. Насправді, це величезний плюс, що харчування здійснюється нашим комунальним підприємством. Адже воно зацікавлене в тому, щоб виконати завдання по харчуванню дітей якомога краще і зберегти свою добру репутацію. Взагалі, ця тема по області, та й в цілому по Україні, досить болюча. Якщо тендер виграє підприємство, що не зареєстроване в даному населеному пункті, то, як правило, виникає багато проблем. Досить складно забезпечити їдальні шкіл технологічним обладнанням, робочим персоналом, необхідним інвентарем.
- Якою є вартість харчування дітей у школах і дошкільних закладах? Чи планується його збільшення?
- Вартість харчування, яка встановлена у день по школах, залишається незмінною. Для учнів 1-4-х класів – 10,65 грн; для учнів 5-8-х класів – 11,75 грн; для учнів 9-11-х класів – 13,25 грн. Зазначу, що це найкращі показники у Київській області, тому норми виконуються на 105 %.
Харчування у дошкільних закладах для дітей, які мають статус постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, організовується безкоштовно. Решта здійснюється за принципом "50 на 50" (місцевий бюджет і кошти батьків). На сьогодні вартість харчування становить 14 грн на одну дитину в день, виконання норм харчування становить 83%. Звичайно, цієї суми недостатньо, щоб забезпечити виконання норм харчування, які затверджені ще у 1992 році. Найближчим часом планується збільшення суми на харчування.
- Розпочався новий рік, а разом із тим йде налагодження процесу харчування в плані документообігу, закупівель. Чи позначається це якось на дітях?
- Відділом освіти готується пакет документів на проведення торгів на закупівлі продуктів харчування для дошкільних навчальних закладів та послуг з організації харчування для учнів 1-4 класів, які не мають чорнобильських посвідчень.
Харчування дітей не припинялось, а здійснюється вчасно і в достатній кількості завдяки тому, що підприємство «Продсервіс» - це комунальний заклад міста (і задіяні кошти місцевого бюджету), то на дітях організаційні моменти жодним чином поки що не позначились. Підприємство йде нам назустріч - і якщо в тому виникає потреба, то харчує дітей навіть у борг.
- Часто мова йде про пільгові категорії дітей. Що мається на увазі?
- Не всі учні, які навчаються у 1-4-х класах, мають чорнобильські посвідчення. Згідно законодавства, органи місцевого самоврядування повинні забезпечити харчування таких дітей за рахунок коштів місцевого бюджету. Крім того, якщо вихованець чи учень 5-11 класів належить до соціально незахищених категорій (сирота, з багатодітної сім'ї та ін.), то відповідно законодавства виконавчим комітетом виноситься рішення щодо можливого часткового або повного звільнення від плати за харчування.
- Чи є якісь проблемні моменти в організації харчування дітей, зауваження з боку контролюючих структур? Якщо так, то яким чином усуваються недоліки?
- Суттєвих недоліків немає – усі вимоги виконуються. Проводиться ремонт технологічного обладнання, поновлюється інвентар, меню складається та затверджується з урахуванням вікових та фізіологічних потреб дитини, кухарі дотримуються суворих правил гігієни.
Дії керівництва навчальних закладів та «Продсервісу» скоординовані, що дає змогу дітям отримувати свіжі продукти та якісне харчування.