» » 7 грудня – День місцевого самоврядування

7 грудня – День місцевого самоврядування

7 грудня – День місцевого самоврядуванняАсоціація міст України: колір нашого об'єднання – це нейтральний колір.

3 грудня в агенції УНІАН відбулася прес-конференція, організатором якої виступила Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України». На запитання журналістів відповідали Президент АМУ, міський голова Дніпропетровська Іван Куліченко та віце-президент з виконавчої роботи Мирослав Пітцик.

Насамперед, мова йшла про підсумки виборів до місцевих рад, результати звітно-виборчої конференції АМУ та перспективи розвитку громад. Також піднімалися актуальні на сьогодні питання – формування бюджету та роботи житлово-комунального господарства.

Варто зазначити, що місто Буча з 2000 року також є членом АМУ і входить до секції малих міст України (чисельність населення до 50 тис. чол.).

Про місцеві вибори

- Скажіть, як пройшли цьогорічні вибори до місцевих рад? Наскільки оновився склад міських голів в Україні?
Відповідає Іван Куліченко:
- За результатами місцевих виборів, що відбулися 31 жовтня 2010 року, склад міських голів міст-членів АМУ оновився приблизно на 50%. Тож, тенденція до оновлення керівного складу в містах України залишилася. Варто зазначити, що серед міст обласних центрів склад голів змінився менше – на 37%.

Стосовно ситуації в регіонах України, то найменше змін відбулося у Волинській області: там з 14 міських голів – 12 обрані повторно. Найбільшого оновлення зазнав Кримський регіон, де з 12 міських голів – обрано 10 нових представників влади.

Загалом у містах-членах АМУ понад 100 міських голів обрані третій і більше разів поспіль. Із них тільки 14 міських голів – обрані вп’яте ( це переважно голови міст районного чи обласного підпорядкування).
Серед міст-членів АМУ наймолодшим є 25-річний міський голова Молочанська Запорізької області Володимир Вольвач, найстаршим – 71-річний міський голова Теплодара Одеської області Леонід Печерський.

- Як співпрацюватимете з народними обранцями?
- Усі новообрані голови увійшли до секцій АМУ, в залежності від розмірів своїх міст. Ми дамо їм можливість отримати досвід, пройти школу по розвитку муніципального руху України. А стосовно проблем у містах, де вони живуть, то це вже будуть їхні проблеми і вони їх самі повинні вирішувати.

- Нещодавно, на звітно-виборчій конференції відбулися вибори керівного складу АМУ. Хто став новими віце-президентами Асоціації?
- Дійсно, 2 грудня відбулася звітно-виборча конференція АМУ, на якій були присутні 113 мерів усіх великих міст України, міст обласного підпорядкування та делегати з усіх регіонів держави. У результаті виборів до правління АМУ було обрано наступних віце-президентів: з розвитку великих міст – О.Лук’янченко (Донецький міський голова); з розвитку середніх міст – А.Федорчук (Бориспільський міський голова); з розвитку малих міст, селищ та сіл – П.Козирєв (Український міський голова); з питань міжнародних зв’язків – А.Садовий (Львівський міський голова); з питань бюджетної політики – С.Одарич (Черкаський міський голова); з питань соціальної політики – В.Чайка (Миколаївський міський голова); з питань правової політики – О.Костусєв (Одеський міський голова); з питань економічного розвитку міст – М.Федорук (Чернівецький міський голова); з питань ЖКГ – В.Гройсман (Вінницький міський голова); з питань енергоефективності – Г.Кернес (Харківський міський голова).
Тож, ми сформували правління і тепер можемо повноцінно працювати.

- Що можете сказати з приводу політичної належності членів Асоціації міст України? Як розподілилися сили?
- Ми домовилися, що не будемо торкатися цієї теми. АМУ – не є політичним клубом і не залежно від того, від якої політичної сили прийшов керівник міста – ми з ним працюватимемо. Дане питання можна розглядати на партійних зборах у себе в регіоні. Що стосується АМУ, то колір нашого об'єднання – це колір каналізації чи асфальту, виберіть самі. Ми говоримо про комунальні негаразди, муніципальний рух, про вирішення як загальних проблем, пов'язаних із Україною, так і залучення досвіду іноземних держав. Зокрема, Асоціація тісно співпрацює із муніципалітетами Канади, США, Польщі, Швеції, Фінляндії. І отриманий досвід ми поширюємо в себе на Батьківщині.
А стосовно політичної діяльності, то це залишається на совісті кожного з обраних. Ці питання не беруться до уваги АМУ і ми говоримо, що це зона заборонених розмов.

Про бюджет

- Які питання, в першу чергу, сьогодні турбують органи місцевого самоврядування?
Відповідає Мирослав Пітцик:
- Насамперед, це – бюджет, адже понад 90% українських міст живуть вже за позичками. Бюджет, який ми сьогодні маємо, був прогнозований по доходній частині не зовсім коректно. Тож, щоб подібна ситуація не повторилася у 2011 році, ми прийняли відповідне звернення з низкою серйозних пропозицій з приводу іншого підходу до формування бюджету. Якщо дивитися реально, то Податковий кодекс серйозно нам не допоміг.
І якщо ми сподівалися, що Бюджетний кодекс дасть можливість органам місцевого самоврядування додатково отримати понад 10 млрд грн (хоча за оцінками Мінфіну це було 16 млрд. грн), то, насправді, максимум на що можна розраховувати – це близько 4 млрд. грн. додаткових ресурсів.

- Чому так відбувається, що більшість міст України живуть у борг?
Відповідає Іван Куліченко:
- Це помилка методики обрахування бюджетів. Зараз ми працюємо над новими бюджетом і я сподіваюся, що буде враховано фактичний стан економіки України у прогнозах. Адже що сталося? Міста, які не мали темпів зростання, зараз перевиконують бюджет. Вони як раніше не працювали з високою динамікою, так і не працюють зараз. Але у зв'язку з тим, що в них були низькі показники, їм надали субсидії. І навіть тих 2-3% коштів, які в них є понад планово, вони використовують на власні цілі, тому що знаходяться на дотації від держави взагалі по всьому бюджету (за рахунок інших міст). Найбільша проблема фінансової політики України в тому, що чим більше ти заробляєш, тим більше в тебе заберуть і навпаки – чим менше ти заробляєш, тим більше тобі дадуть. Ця проблема існували при всіх урядах і сьогодні її потрібно вирішувати кардинально.

Житлово-комунальне господарство і тарифи

- Хто сьогодні затверджує тарифи на послуги теплопостачання?
Відповідає Мирослав Пітцик:
- Сьогодні право на встановлення процедур тарифів має НКРЄ. Але минуло вже півроку з часу прийняття відповідного рішення, ціни на газ піднялися, а тарифи ніхто не змінював, бо в органів місцевого самоврядування забрали це повноваження.

Процедура ж встановлення тарифів наступна: НКРЄ розробляє правила, за якими формуються тарифи. Після цього кожне з теплопостачальних підприємство самостійно, відповідно до затверджених процедур, розраховує тарифи (не узгоджуючи це з органами місцевого самоврядування). Вони подають дані до цінової інспекції, яка й перевіряє їхню обґрунтованість. І тоді НКРЄ затверджує ці тарифи. Питання в тому, що кожного тарифи – не підняті, зате підняті ціни на газ. Щомісяця борги Теплокомуненерго зростають на 300 млн. грн. Якщо так піде далі, то борги наростатимуть і не буде чим платити за ліміти газу, можуть виникати проблеми із зарплатою працівниками комунальних підприємств. Тобто, в кожному місті може повторитися той неформальний бунт, який нещодавно показало підприємство «Київенерго».

- Потрібно підвищувати тарифи… Тобто, всі фінансові проблеми вирішуватимуться за рахунок громадян?
Відповідає Іван Куліченко:
- Раніше державою був встановлений порядок, коли рішення по тарифам приймали виконкоми в містах. Це була їхня функція. І встигали чи не встигали прийняти рішення, як накопичувалася різниця в тарифах – все це перекладалося на плечі керівника міста. Тож, в одних містах тарифи були на межі рентабельності, а в інших (наприклад у Києві) – вдвічі нижчі. Зараз ми бачимо наслідки такої популістської політики.
Щодо підвищення тарифів, то думаю, що питання компенсації повинна вирішувати держава. Звичайно, ми розуміємо: зарплат і пенсій не вистачить, щоб сплачувати ті тарифи, якими вони мають бути. Тому держава повинна надавати субвенції.
Щоб зменшити існуючі борги, вже готовий Закон про внесення змін до бюджету щодо проведення взаємозаліків між НАК «Нафтогаз» і нашими комунальними підприємствами на суму 3,6 млрд. грн.

Про перспективи розвитку місцевого самоврядування в Україні

За словами керівників Асоціації міст України, їх не влаштовує існуючий закон про стимулювання об'єднання. У документі мова йде про об'єднання сільських громад і ніяк не враховуються інтереси міст. Нагадаємо, що очільники АМУ наполягають на можливості об’єднання сільських громад з міськими. «Свої поправки ми направили до Міністерства регуляторної політики і сподіваємося, що наша думка буде врахована», - сказав на прес-конференції Мирослав Пітцик.
Віце-президент з виконавчої роботи АМУ додав, що Закон України «Про місцеве самоврядування» у своїй першій редакції – був «ніяким». Але і тут вдалося відстояти свої позиції. У співпраці з Міністерством була створена спільна робоча група, яка двічі постатейно «пройшла» цей Закон. І він був змінений на краще. Особливо в тому розділі, в якому йшла мова про перерозподіл повноважень, що сприятиме більш плідній роботі органів місцевого самоврядування.

Довідка
Асоціація міст України заснована в червні 1992 року. Сьогодні вона об'єднує 527 міст, селищ і сіл, в яких проживає понад 80% населення України.
Цілі та завдання Асоціації зосереджуються на основній ідеї: захисті законних прав та інтересів міст-членів АМУ в органах державної влади, підтримка та розвиток місцевого самоврядування в Україні.
Людмила Гладська, спеціально для www.bucha.com.ua 
 Інші новини по темі:
В Україні завершились вибори у 144 об’єднаних територіальних громадах

В Україні завершились вибори у 144 об’єднаних територіальних громадах

Суспільство
«Децентралізаційний марафон»: 1000 громад на старт!

«Децентралізаційний марафон»: 1000 громад на старт!

Суспільство
Юридична консультація: Чи можуть внутрішньо переміщені особи стати на квартирний облік

Юридична консультація: Чи можуть внутрішньо переміщені особи стати на квартирний облік

законодавтство
Прийнятий закон про проведення перших виборів у об'єднаних територіальних громадах

Прийнятий закон про проведення перших виборів у об'єднаних територіальних громадах

законодавтство
Практичний посібник з питань формування спроможних територіальних громад

Практичний посібник з питань формування спроможних територіальних громад

Буча та регіон
Навчальний візит працівників органів місцевого самоврядування міст членів Асоціації міст України

Навчальний візит працівників органів місцевого самоврядування міст членів Асоціації міст України

ВИКОНКОМ
Верховна Рада прийняла перший із низки законопроектів реформи місцевого самоврядування

Верховна Рада прийняла перший із низки законопроектів реформи місцевого самоврядування

законодавтство
Новий законопроект спрямований на збільшення власних ресурсів місцевих бюджетів зареєстрований в парламенті

Новий законопроект спрямований на збільшення власних ресурсів місцевих бюджетів зареєстрований в парламенті

законодавтство
Проблеми БТІ у Бучі - вирішуються

Проблеми БТІ у Бучі - вирішуються

Бучанські новини
Всеукраїнський конкурс творчих проектів "Якби мером був я"

Всеукраїнський конкурс творчих проектів "Якби мером був я"

Буча та регіон
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.