» » "Уваровский дім" поповнився новими експонатами часів ВВВ

"Уваровский дім" поповнився новими експонатами часів ВВВ

У часи Великої вітчизняної на території Приірпіння велися жорстокі бої.Земля наша зберігає у собі не лише болючі спогади, а й безліч речей, які були і свідками, і «учасниками»тих подій. 60 експонатів, викопаних у передмісті Києва, фотографії дотів, плакати, які закликали солдатів не втрачати силу духу – усе це сьогодні можна побачити, відвідавши ворзельський Центр культури «Уваровський дім». До Дня Перемоги у ньому було відкрито відразу декілька виставок, присвячених війні 1941-45 років.

Ірпінське культурологічне товариство ім. Д.Х.Паламарчука представило авторську фотовиставку свого соратника - Андрія Швачка «Мурований щит столиці. Ірпінський рубіж». Експозиція фахового історика, пошуковця, знавця київських укріпрайонів і фотохудожника розповідає про оборонні споруди колишніх укріпрайонів Ірпінського регіону. Більше 40 фотографій А.Шпачка протягом місяця будуть знаходитися в Домі Уварових. Товариством, яке очолює ірпінський письменник Олександр Єрмаков, було також організоване відкриття виставки, де, окрім невеликої екскурсії для усіх присутніх був влаштований поетично-музичний виступ поетів з Ірпеня. Власні вірші воєнної тематики читали В.Симоненко, В.Козак, Л.Хорошева, Ю.Бережко-Камінська, звучали пісні О.Єрмакова та попурі улюблених пісень часів Великої вітчизняної, підготовлених В.Козак разом з її донькою Ніною.


Виступ В.Козак та Н.Козак


Виставка, яка тепер стане постійно діючою у ворзельському ЦК – «Артефакти війни, знайдені у землі». Переважну більшість експонатів надав Микола Петров – член Київського міського історико-патріотичного клубу "Пошук", співробітник музею у Ново-Петрівцях. Майже весь свій час Микола Петров віддає на пошук загиблих невідомих солдатів: ходить місцями колишніх боїв (винятково добре знає історію бойових дій у наших краях) зі щупом та саморобним металошукачем з надією знайти у землі рештки бійців. Адже під час війни багато солдат залишилися на полях боїв непохованими, просто прикиданими наспіх землею. За минулий рік Микола Петров разом із своїми однодумцями (це невеликий загін ентузіастів) у такий спосіб знайшли 280 останків бійців.

Усі вони перепоховані у братських могилах з необхідними урочистостями, молебнем. Залишки зброї та усе інше, що залишилося від війни – це уже попутно збирається. Так, більшість експонатів музею в Ново-Петрівцях надані саме М.Петровим. Дуже допомогли у створенні цієї виставки мешканці Ворзеля В`ячеслав та Андрій Северини, які також є активними учасниками вказаного патріотичного клубу, знавцями історії ВВВ. Експонати «Артефактів війни» - скалки снарядів, гільзи набоїв та снарядів (СРСР та Німеччина), відновлений кулемет "Максим", побутові предмети солдатів (СРСР та Німеччина), залишки зброї (СРСР та Німеччина) – усього 60 експонатів.


О.Єрмаков зі школярами ЗОШ №5


Цікавою виявилася виставка плакатів часів ВВВ. Маловідомі плакати надав заступник з наукової роботи Музею історії Києва, син видатного українського письменника Юрія Збанацького, що мешкав у нашому селищі - Анатолій Юрійович Збанацький.
Ще одна виставка «Ворзель у перші дні окупації» створена музейним працівником «Уваровського дому» істориком Олександром Соколенком на основі спогадів старожилів про часи ВВВ та власних досліджень, з результатами яких можна ознайомитися у його книзі "Маловідомі сторінки війни. Ворзельське підпілля".

Майже усі експозиції, приурочені до 9 травня залишаться у Ворзельському музеї історії та культури "Уваровський дім" та стануть основою експозиції про Ворзель у часи ВВВ.

Юлія БЕРЕЖКО-КАМІНСЬКА
Коментарів: 0
Додати коментар