Життя без алергії

Якщо весною чи літом ви страждаєте на нежить, кашель, тобто раптово у вас з’явилися симптоми ОРЗ – не поспішайте ставити собі діагноз – простуда. В літню пору численна кількість людей страждає від алергії на пилок, яку в медицині називають – полінозом. Її симптоми майже ідентичний ОРЗ. Дуже часто «невинна», на перший погляд, хвороба, може не лише суттєво знизити життєвий тонус і попсувати нерви, але й призвести до досить серйозних клінічних наслідків.Яким чином можна вберегти себе від полінозу, або ж звести прояви алергії до мінімуму розповідає заступник головного лікаря Бучанської поліклініки (посада до травня 2020 року) Олександр Фурса.

Поліноз – це сезонне захворювання, яке вражає, головним чином, верхні дихальні шляхи та органи зору. Фактори, які спричиняють алергію – пилок рослин та спори мікрогрибів. Так, найбільш виражену алергенність виявлено у наступних групах рослин:
- злакові трави (тимофіївка, пирей);
- окультурені злаки (жито, пшениця, овес, кукурудза);
- бур’яни (амброзія, полин, лебеда, подорожник, кропива);
- дерева (береза, вільха, ліщина, дуб, тополя, ясен).

Клінічні прояви полінозу
- риніт з ринореєю, чиханням, закладеністю носа;
- кон’юнктивіт зі свербежем очей, повік, їх почервонінням, світлобоязністю, сльозовиділенням;
- бронхіт з задишкою астматичного типу;
- контактний дерматит, кропивниця.

Діагноз полінозу в типових випадках нескладний. Для цього достатньо правильно зібрати алергологічний анамнез із виявленням провідних клінічних симптомів.
Аби точно дізнатися, яке саме цвітіння спричинило алергічну реакцію, необхідно звернутися до алерголога та провести відповідне тестування.

Профілактика полінозу
Аби вберегтися від алергії, в сезон пилкування доцільно:
- обмежити перебування на повітрі;
- не відкривати вікна в автомобілі;
- щоденно проводити вологе прибирання у квартирі, будинку;
- під час провітрювання приміщення на квартирці повинна бути волога марлева фіранка;
- виключити з раціону харчування продукти, до яких може входити пилок, або інші частини відповідних рослин;
- носити сонцезахисні окуляри;
- полоскання порожнини рота.

При алергії до спор мікрогрибів необхідно:
- уникати робіт весною та осінню в саду, на дачі (пріла трава – джерело мікрогрибів);
- вельми обережно використовувати в їжу дріжджове тісто, пиво, квас, шампанське;
- при наявності кондиціонера в автомобілі сідати в авто тільки через 5 хвилин після його вимкнення (викид спор грибів з системи);
- лікувати грибкові захворювання шкіри та нігтів;
- не заводити кімнатні рослини, домашніх тварин, не ставити акваріум.

Варто нагадати, що тільки сучасні кондиціонери можуть суттєво зменшити кількість пилку в приміщенні.

Лікування полінозу включає в себе 4 основні напрямки:
- інформованість хворих;
- елімінаційну терапію направлену на виведення алергенних комплексів з організму;
- фармакотерапію;
- специфічну імунотерапію (СІТ) алергенами в розведеннях. Це ефективний специфічний метод лікування, який проводиться під наглядом алерголога в період, коли немає пилкування.

У гострій фазі хвороби можна приймати один із препаратів (після поради з лікарем):
- антигістамінні нового покоління (фексофенадин, цетиризин, лоратадин), що приймаються в терапевтичній дозі 1 раз на добу;
- кротони (назальний спрій, очні краплі кромоглікату натрію). Схема: два тижні – 6-8 разів на день по 1 вприскуванню, далі до трьох тижнів – 4 рази на день, далі – підтримуюча доза – 2 рази на день;
- топічні кортикостероїди (назальні спреї беклометазону, флутиконазолу). Максимальний ефект через 5-7 днів від початку прийому, тому протягом першого тижня паралельно необхідно приймати судинозвужувальні краплі, спреї для носа тривалої дії.

Довготривале використання судинозвужувальних назальних спреїв, крапель (більше 10 днів) викликає зворотній ефект – набряк слизової оболонки носа та порушення носового дихання, а назальних кортикостероїд них спреїв – появу атрофічних змін слизової оболонки носової порожнини.

Тому лікування полінозу слід проводити під наглядом алерголога та лор-лікаря.
Елімінаційна терапія – застосування зволожуючих спреїв для слизової оболонки носа (аква-маріс, салін). Це ізотонічний стерильний розчин солі морської води.
Еентеросорбенти – ентеросгель, сорбекс та інші. Курс лікування 10-14 днів.

Чим небезпечний поліноз?
Поліноз небезпечний своїми місцевими ускладненнями – це синуси ти, гострі та рецидивуючі середні отити. Поліноз суттєво знижує якість життя хворих. Звертаю увагу батьків, що поліноз погіршує психологічний розвиток дітей через постійну закладеність носа, що призводить до постійного головного болю, поганого сну. Такі діти часто стають неуважними, сонливими вдень, ненавмисно ігнорують вказівки та прохання батьків і вчителів.

Всім бажаю здоров’я! А хворим на поліноз – вилікуватися, або знайти оптимальне та ефективне підтримуюче лікування, щоб їхнє життя було повноцінним і радісним.
Спеціально для сайту www.bucha.com.ua
Фурса медицина
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.