» » Глистних захворювань можна уникнути

Глистних захворювань можна уникнути

Після зимових холодів пригріває лагідне сонечко. Все більше людей проводить час на подвір’ї. Починається прибирання садибних ділянок, упорядкування городів та квітників. Діти граються з піском, землею. Але мало хто задумується, що цей приємний контакт з природою може зашкодити здоров’ю. Всі чули про гельмінти, або як в народі називають “глисти”. Зараження ними відбувається не боляче, ніхто навіть не підозрює, коли проковтнув ті «заразні яйця»,а через 1-3 місяці вони приживаються в організмі людини. Число глистів може бути від одного до кількох десятків.
Глистні інвазії – це велика група захворювань, яка в значній мірі визначає стан здоров’я населення. В організмі людини може паразитувати 250 видів глистів. Із них в Україні зустрічається біля 30 видів, а виявляється і реєструється 11.

Проблема гельмінтних захворювань є актуальною як для Київської області так і для м. Ірпінь. Так в 2008 році серед населення нашого регіону виявлено 292 випадки захворюваності вказаними хворобами. Із них 111- із ентеробіозом, 145- з аскаридозом, 36- з лямбліозом.

На думку спеціалістів рівень враженості гельмінтами значно вищий, але виявляються вони дуже незадовільно. Дійсне число хворих набагато перевищує зареєстровані. Протягом життя майже кожна людина переносить паразитарне захворювання.

Широке розповсюдження паразитарних захворювань серед людей і тварин сприяє інтенсивному обсіменінню навколишнього середовища їхніми збудниками, які впливають на здоров’я людей, в першу чергу дітей. Адже найбільш вражені гельмінтами діти віком до 14 років, а серед них високий рівень захворюваності серед дітей дошкільного віку. А тому всі діти до 14 років підлягають обов’язковому обстеженню на гельмінти 1 раз на рік.

Гельмінти паразитують в кишковому тракті, а також в інших органах/печінці, жовчному міхурі, кровоносних судинах, під шкірою/. Захворюваність може протікати роками і приводить до хронічних ускладнень. Нерідко захворювання протікає безсимптомно.

Хронічні гельмінтози супроводжуються слабкістю, роздратованість , порушенням сну, розладами шлункового тракту. У дітей може спостерігатися затримка росту, послаблення імунного стану, прояв алергічних реакцій/дерматит, астматичний бронхіт, риніт і т. д./ Діагностика може бути поставлена лише при виявленні яєць гельмінтів в фекаліях, мокроті, матеріалах отриманих при зондуванні.

Але легше попередити ці захворювання, якщо знати і виконувати профілактичні заходи. Ось деякі із них :
1. Постійно дотримуватись правил особистої гігієни, особливо перед вживанням їжі /ретельно мити руки з милом, умиватися/;
2. Проводити вологе прибирання помешкання, особливо в квартирі де є діти. Щоденно чистити килими, якими вкрито підлогу;
3. Утримувати в чистоті територію /правильно зберігати і обеззаражувати побутові відходи/;
4. Вживати в їжу лише ретельно промиті і ошпарені окропом фрукти, овочі, ягоди,особливо ті, які тісно контактують з землею /редька, морква і т. д./
Ягоди /полуницю,малину/ слід обмивати 1% розчином питної соди, а потім чистою водою.
5. При наявності вигрібних ям та вуличних вбиралень необхідно проводити їх очистку з вивозом в каналізаційну мережу. При неможливості їх вивозу - вміст вигребів потрібно обеззаражувати і компостувати.
Найпростішим способом обеззараження фекалій є їх компостування з торфом,харчовими відходами, навозом. В результаті біологічного бродіння температура всередині компостного субстрату підвищується до +45* С і яйця гельмінтів гинуть через 2-3 місяці.
Після цього терміну компост можна вносити в грунт як добриво.
6. При утриманні собак в квартирі чи на подвір’ї проводити їх планове обстеження та дегельмінтизацію. Після контакту зі своїми улюбленцями не забувати мити руки.

Шановні читачі!
Прочитавши ці правила нагадайте про них своїм дітям та близьким людям.
Адже їх дотримання допоможе уберегти здоров’я!


Ю. Вахатова,
лікар-паразитолог ДЗ «Ірпінська міська санітарно-епідеміологічна станція»
Коментарів: 0
Додати коментар