» » » Порядок сплати громадянами податку з власників транспортних засобів

Порядок сплати громадянами податку з власників транспортних засобів

Відповідно до Закону № 1963-XII “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” платниками податку є, зокрема, громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об’єктами оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми під відповідним кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), зазначені у ст. 2 цього Закону.

Найчастіше у власності фізичних осіб знаходяться легкові автомобілі (код 8703), вантажні автомобілі (код 8704), мотоцикли (код 8711), рідше – трактори (код 8701), автобуси (код 8702) та окремі водні транспортні засоби (код 8903). Всі ці транспортні засоби відповідно до ст. 2 Закону № 1963-XII є об’єктами оподаткування.

Ставки щодо сплати податку встановлено ст. 3 Закону. Вони визначені залежно від кодів транспортних засобів у гривнях зі 100 куб. см об’єму двигуна для транспортних засобів, обладнаних двигуном внутрішнього згоряння. Для транспортних засобів, обладнаних електродвигуном, вони визначаються також у гривнях з 1 кВт. Для водних транспортних засобів ставки визначено у гривнях зі 100 см довжини водного транспортного засобу.

Ставки для деяких груп диференціюються залежно від об’єму двигуна. Чим більше об’єм двигуна, тим вища ставка. Цим досягається принцип справедливості: чим більше об’єм двигуна, тим потужніший транспортний засіб, тим він дорожчий і більший за габаритами і, зрозуміло, більше зношує покриття доріг.

Відповідно до ст. 5 Закону № 1963-XII фізичні особи – власники транспортних засобів повинні сплачувати податок з власників транспортних засобів перед першою реєстрацією в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.

При знятті з обліку транспортного засобу податок має сплачуватися за кількість місяців поточного року, протягом яких транспортний засіб був зареєстрований, включаючи місяць зняття з обліку. Наприклад, якщо фізична особа знімає транспортний засіб з обліку в лютому – необхідно пред’явити квитанцію про сплату податку за попередній рік, якщо автомобіль був зареєстрований в попередньому році, та за два місяці поточного року, протягом яких транспортний засіб був у власності. Платники податку, звільнені від сплати цього податку, повинні надати відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Якщо громадянин – власник транспортного засобу має право на пільгу, для її отримання йому необхідно пред’явити органам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію та технічний огляд транспортних засобів, відповідний документ, який підтверджує це право. Лише в такому випадку власник транспортного засобу звільняється від сплати податку як за поточний рік, так і за попередні роки, якщо зазначений транспортний засіб протягом цього періоду був зареєстрований на його ім’я.

Отже, пільга фізичним особам щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів надається визначеним у пунктах «а» і «б» ст. 4 Закону категоріям громадян за один легковий автомобіль або мотоцикл чи човен моторний, що відповідають вказаним у ст. 4 Закону параметрам (умовам).

Крім того, громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі (код 8703), з об’ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см, взяті на облік в Україні до 1990 р. включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об’ємом циліндрів двигуна до 6001 куб. см до 1990 р. випуску включно, звільняються від сплати податку на 50 % щодо одного із зазначених автомобілів. Вказана пільга надається щодо одного легкового автомобіля або одного вантажного автомобіля за вибором платника податку.
Отже, для громадян, у власності яких знаходяться транспортні засоби, які відповідно до чинного законодавства повинні проходити державний технічний огляд в 2008 р., граничний термін сплати податку з власників транспортних засобів – 30 червня 2008 р.

У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, реєстрація, перереєстрація і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.

У разі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення підтверджується відповідними документами органів, якими порушено відповідну кримінальну справу.

Якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації транспортного засобу. При цьому, якщо за домовленістю сторін вибрано інший спосіб сплати транспортного податку, то про це має бути зазначено в довіреності на користування транспортним засобом.

У випадку передачі транспортних засобів в оренду платником податку з власників транспортних засобів є орендодавець (юридична чи фізична особа – власник транспортного засобу) щодо транспортних засобів, зареєстрованих в органах ДАІ МВС України на його ім’я.

Сектор масово – роз’яснювальної роботи
та звернень громадян
Ірпінгської ОДПІ
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.