» » » Юрконсультація: Попередній договір у нотаріальній практиці

Юрконсультація: Попередній договір у нотаріальній практиці

Юрконсультація: Попередній договір у нотаріальній практиціУ нотаріальній практиці трапляються випадки коли у громадян виникає потреба у передачі авансового платежу (наприклад при купівлі квартири, земельної ділянки, житлового будинку і т.д.), у забезпеченні своїх інтересів стосовно укладення протягом певного строку основного договору, а в разі не укладення в майбутньому договору повернути авансовий платіж, можливо із певними санкціями тощо. Ці всі умови і містяться в попередньому договорі.


Поняття попереднього договору міститься у ч. 1 ст. 635 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що попереднім є договір, сторони якого зобов’язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором (наприклад, попередній договір купівлі-продажу квартири, земельної ділянки).
Попередній договір виражає наміри осіб укласти в майбутньому основний договір. Як було сказано вище, в попередньому договорі вказуються основні умови договору, який буде укладений в майбутньому. До основних умов можна віднести: предмет, ціну і термін договору, так само сторони можуть самостійно визначили для себе і інші умови (наприклад, для договору купівлі-продажу квартири це може бути термін звільнення квартири продавцем).

Слід зазначити, що попередній договір укладається на визначений та узгоджений сторонами термін, по закінченні якого вони повинні укласти вже основний договір. Попередній договір втрачає свою силу після укладення основного договору сторонами.
Також варто підкреслити, що попередній договір укладається в такій самій формі, в якій буде в майбутньому укладений основний договір. Так, якщо ви укладатимете договір купівлі-продажу будь-якого нерухомого майна, то попередній договір має бути в обов'язковому порядку оформлений письмово і засвідчений нотаріально. Документи, які необхідні для нотаріального посвідчення попереднього договору:

1) паспорти, реєстраційні номери облікових карток платників податків сторін за договором,документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно (за наявності);
2) якщо сторони перебувають в шлюбі, потрібна згода іншого із подружжя. Для згоди потрібно свідоцтво про шлюб, паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків іншого з подружжя або вже готова нотаріально посвідчена заява (згода) подружжя на укладення попереднього договору.

У випадку, якщо протягом встановленого попереднім договором строку основний договір не укладений, і спір не переданий для вирішення його судом або жодна із сторін не направила іншій стороні пропозицію щодо його укладення, зобов'язання, встановлені попереднім договором, припиняються. Сторона, яка необґрунтовано ухиляється від укладення договору, передбаченого попереднім договором, повинна відшкодувати другій стороні збитки, завдані простроченням, якщо інше не встановлено попереднім договором або актами цивільного законодавства.
Попередній договір слід відрізняти від договору (протоколу) про наміри, який є лише формою фіксації намірів сторін щодо наступного співробітництва і не тягне виникнення зобов'язання щодо укладення у майбутньому основного договору.

На жаль, громадяни з метою економії коштів часто укладають попередні договори купівлі-продажу нерухомого майна в простій письмовій формі у агенціях нерухомості, нотаріально не посвідчуючи. Ці договори не відповідають вимогам чинного законодавства та не захищають права ні продавців, ні покупців.
Сподіваюсь, що вищезазначене допоможе Вам в майбутньому реалізувати свої права, захистити Ваші інтереси та уникнути судових спорів.


З повагою, приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Матвієць Наталія Петрівна
(08292, Київська обл., м.Буча, вул.Героїв Майдану,буд.15, прим.56
тел. роб.(04597) 4-86-93, моб. (068) 120-79-98)
0 0

юрконсультація законодавство Матвієць
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.