» » Як уникнути проблем зі здоров'ям при переході на літній час

Як уникнути проблем зі здоров'ям при переході на літній час

Два рази на рік стрілки годинників переводяться на годину в більш ніж 100 країнах світу. В останню неділю березня – на годину вперед, а в останню неділю жовтня – на годину назад.

Цього року в ніч з суботи, 26 березня, на неділю, 27 березня, о 3 годині ночі українці переведуть стрілки годинника на годину вперед.

Історія переходу часу досить давня. Першим ідею переведення годинників озвучив один із засновників США, Бенджамін Франклін, ще в 1784 році. Потім ця думка прийшла в голову англійця Вільяма Уілетта, який в 1907 році написав брошуру «Марна трата денного часу».
Вперше час перевели в 1908 році в трьох британських маєтках за наказом короля Едварда VII. Однак перехід на літній час у масштабах країни першою впровадила Німеччина. Сталося це в 1916 році під час Першої світової війни. Незабаром такі ж зміни відбулися в Англії, а через 2 роки США ввели поділ на часові пояси і перейшли на літній час на період війни - з метою економії електрики.

В Україні перехід на літній час ввели у 1981 році. У 1990 році на території нашої країни було встановлено час другого часового поясу без додавання години. Однак восени 1990 року й навесні 1991 годинники не переводилися й цю годину було фактично відновлено.


Потрібне адаптування до нового режиму

Перехід на літній час означає, що нам, як і щороку, відколи переводимо стрілки годинників, доведеться звикати до нового режиму — лягати і вставати на годину раніше.
Більшість з нас важко переносить перехід на новий режим, стикаючись з розладом режиму сну-неспання, часто це призводить до порушення емоційного стану, зниження працездатності і погіршення самопочуття.

За словами фахівців, зміна ритму дійсно може відбиватися на здоров'ї. Але не у всіх. Це пов'язано з тим, що у нашого організму є свій біологічний годинник. І він орієнтуються не по стрілках годинника, а по світловому дню. На шкіру потрапляє світло — виникає сигнал прокидатися, світло зникає — з'являється сигнал спати (яскравіше, ніж у людини, ці ритми простежуються у тварин, наприклад у ведмедів, які взагалі непробудно сплять всю зиму). При переході на літній час людям доведеться вставати на годину раніше. Причому різко, а та частина нервово-ендокринної системи, яка забезпечує біологічний годинник, не любить нічого різкого, — для неї це стрес. І якщо людина з 100%-м здоров'ям перенесе це насильство без наслідків, то для когось це може спровокувати збій у роботі всього організму.

У групі ризику
— люди з хронічними захворюваннями і ті, хто важко переносить ненормований робочий день. В цьому випадку можуть загостритися серцево-судинні хвороби (в першу чергу гіпертонія, дистонія), а також психічні захворювання (найчастіше — депресії). Може з'явитися стан тривоги, сонливість, підвищена стомлюваність.

Хворобливий період може продовжуватися від двох тижнів до місяця — саме стільки часу потрібно організму, щоб адаптуватися до нового часу.

Як уникнути шкоди для здоров’я

Експерти рекомендують починати звикання до переходу на літній час за два-три тижні до переведення годинників. У цей період слід дотримуватися правильного харчування, налягати на багаті вітамінами продукти, більше рухатися і лягати спати раніше, щоб висипатися.

Недаремно перехід відбувається у вихідні - щоб пом'якшити його, дати більше можливості для адаптації. Фахівці радять перевести годинники на годину вперед заздалегідь, ще у другій половині дня або в суботу звечора, 26 березня - щоб почати вже увечері адаптуватися і лягти спати за новим часом. І з неділі на понеділок, коли вже йти на роботу, цей перехід буде легший.

Адже особливо ускладнена адаптація - в перші дні переходу на літній час, коли є загроза недосипання. Бо треба зважати на природні ритми, що активізують головний мозок. Тим, хто рано встає, і людям з чутливою нервовою системою та хронічними захворюваннями буде важче, вони довше відчуватимуть дискомфорт, а вплив на нервову систему та недосипання позначаються на стані здоров'я.

Особливо, як уже зазначалося, цей перехід впливає на людей з ослабленим здоров'ям, чи літнього віку. Вони чутливіші як до метеозмін, так і до змін часових.

Для людей, які мають захворювання нервово-судинної системи, передусім гіпертонічну хворобу, ішемічну хворобу серця, а також неврологічні або психічні захворювання, тривожні стани, для тих, хто чутливий до зміни світлового дня, перехід на літній час може бути болісний. І особливо болісний, якщо на додаток у них є жорстка прив'язка до робочого графіка, що поширюється на вихідні - суботу й неділю.

Людям з хронічними захворюваннями слід проконсультуватися зі своїм лікарем і, можливо, прийняти заспокійливе, трав'яні збори або антигіпертензивні препарати, а також контролювати свій артеріальний тиск, а не тільки суб'єктивне самопочуття.

В ці дні варто присвятити себе домашнім справам, менше дивитися новин і не накручувати себе негативною інформацією, не зловживати алкоголем, сигаретами, не пити на ніч міцного чаю і кави. Все це впливає на якість сну. А чим міцніший у людини сон, тим ліпший її фізичний і психічний стан.

Рекомендації щодо якості сну надзвичайно важливі для дітей. Їхній вечір перед сном має проходити у спокої і тиші, ніяких екранів - телевізорів, Інтернету чи смартфонів проти ночі. Дітей треба вкладати спати на годину раніше, щоб мали час виспатися. А будити їх треба спокійно і в звичайному режимі розпочинати день.

Корисні поради

Переходьте на літній час поступово. За декілька днів до переводу стрілок заводьте будильник щодня на 10—15 хвилин раніше. Тобто у п'ятницю встаньте не в звичні 7.00, а, скажімо, в 6.45. Увечері ляжте спати раніше і у суботу вже постарайтеся прокинутися о пів на сьому. Тоді у понеділок, коли треба буде фактично на годину раніше йти на роботу, Ви адаптуєтеся плавніше, якщо ж перестати спати на годину менше одразу, це буде стресом.

Готуйте сніданок з вечора. Щоб уранці не ходити злим по квартирі з думками "що ж приготувати на сніданок?", неспішно приготуйте його з вечора, причому обов'язково смачний. Так Ви заощадите 20 дорогоцінних уранішніх хвилин і не зазнаєте додаткового стресу через браку час і приготування їжі «на бігу».

Включайте після пробудження веселу музику. Наприклад, підійде фольклорна танцювальна музика, джаз чи рок-н-рол. Збираючись, знайдіть хвилинку, щоб потанцювати перед дзеркалом, це послужить легкою зарядкою і додасть гарного настрою.

Прокинувшись, відкривайте штори. Якщо спальня завішена шторами, обов'язково відкрийте їх, підійдіть до вікна і подивіться на яскраве світло декілька хвилин. Потрапляючи на шкіру, світло дає біологічному годиннику сигнал прокидатися.

Бажаю Вам міцного здоров’я.

Як уникнути проблем зі здоров'ям при переході на літній час


Леся Дяченко,
заступник головного лікаря
Бучанської міської поліклінікиЗа матеріалами комунального закладу
Київської обласної ради
«Київського обласного центру здоров’я»
0 0

здоров'я Леся Дяченко
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.