» » Перерахунок пенсій з вересня 2015 року

Перерахунок пенсій з вересня 2015 року

З вересня збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, його встановлено на рівні 1074 грн.

Насамперед із 1 вересня зросли розміри пенсій, котрі визначали на рівні мінімальної пенсії за віком для осіб, які мали повний страховий стаж, необхідний для призначення такої пенсії. Тривалість певного страхового стажу залежить від часу призначення пенсії. Наприклад, жінкам, що вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, для повної пенсії треба було мати 20 років страхового стажу, а чоловікам — 25. Для тих жінок, які вийшли на пенсію після цієї дати, мінімальний стаж має бути 30 років, а для чоловіків — 35.

Збільшено мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та учасникам бойових дій, інвалід — ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС, шахтарям, непрацездатним утриманцям загиблих військовослужбовців. Величина прожиткового мінімуму (1074 грн) є базовою для в значення інших видів виплат. Зокрема, виходячи з неї, визначають доплату за понад нормативний стаж (коли пенсія, обчислена з урахування набутого страхового стажу заробітної плати, перевищує розмір прожиткового мінімуму), розмір надбавок, підвищень (наприклад, ідеться про пенсію за особливі заслуги перед Україною, підвищення ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань).

Підвищенню не підлягали розміри тих пенсій, які було призначено за спеціальними законами (прокурорам, державним службовцям та ін.). Не збільшилися розміри пенсій осіб, які не мають страхового стажу для повної пенсії (їм пенсію обчислюють пропорційно набутому стажу), могли не збільшитися й розміри пенсій, які індексували відповідно до Закону «Про індексацію грошових доходів населення».

Якщо не вистачає стажу?


Якщо пенсію призначали за відсутності повного страхового стажу, який дає право на отримання пенсії на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, то після вересневого підвищення вона може залишитися на рівні мінімальної (949 грн). Це пов'язано з тим, що уряд ухвалив рішення, яке передбачає фіксацію певних видів виплат в абсолютній величині, у цьому разі — мінімальної пенсійної виплати особам, які не мають повного страхового стажу. Раніше, хоч як це дивно, мінімальну пенсійну виплату «дотягували» як мінімальну пенсію за віком та визначали на одному рівні. Це призвело до того, що в пенсіонерів, які мали 15 років страхового стажу, і в пенсіонерів, що мали 30 років стажу, пенсія була однакова. Тепер цю практику змінено.

Пенсії для інвалідів III групи


— Окремо варто зупинитися на мінімальній пенсійній виплаті для інвалідів III групи. Постановою уряду з 2014 року її зафіксовано на рівні 949 грн. Це стала величина, і зміна прожиткового мінімуму не є підставою для зміни її розміру. Поясню. Якщо інвалід, який працює, має III групу інвалідності, то її розмір становить 50% од пенсії за віком. Для того щоб отримувати пенсію на рівні 1074 грн, потрібно, щоб трудова пенсія за віком була вдвічі вища за цей показник. А це майже 2200 грн.

Інфляція і пенсії


Для деяких категорій пенсіонерів, наприклад для інвалідів І групи з-поміж інвалідів війни, до складу пенсійної виплати, крім власне розміру пенсії, який може залежати від прожиткового мінімуму й доплати за понаднормативний стаж, установлено підвищення відповідно до Закону «Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту». Це 50% од прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. І цю суму після останнього перерахунку підвищено, вона становить 537 грн. Водночас, якщо сума підвищення не є такою значною, може статися так, що розмір пенсії внаслідок перерахунку не зміниться. У чому ж річ?

— Пенсії, як і заробітні плати підлягають індексації. Щомісяця їх індексували з урахуванням рівня інфляції. Востаннє прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, змінювався в грудні 2013 року. Саме цей місяць став базовим для більшості пенсій під час здійснення індексації. Завдяки індексації її розмір поволі зростав. На 1 вересня 2015 року сума виплаченої індексації могла досягати 179 грн. її було виплачено у вересні разом із пенсією.

Після зміни прожиткового мінімуму розмір пенсій перераховано. Прожитковий мінімум збільшився на 13%, що в грошовому вимірі становить 125 грн. Тому якщо пенсія й збільшилася на 125 грн, це не покрило виплачену індексацію 179 грн.

Щоб забезпечити виплату пенсії на загальному рівні, частину індексації було зафіксовано в складі пенсійної виплати. Словом, відбувся пере перерозподіл складових пенсійної виплати, а розмір виплати зберігся. Це стандартна ситуація, її передбачено в постанові Кабінету Міністрів про порядок здійснення індексації грошових доходів населення.
Коментарів: 0
Додати коментар