Право вибору пенсії

Уявімо ситуацію: отримуючи пенсію по інвалідності, людина набуває права на пенсію за віком, яка може бути більшою. Або навпаки - пенсіонер за віком розуміє, що пенсія по інвалідності вигідніша для нього...

Право вибору справді існує. Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон), особі, що має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначають один із цих видів пенсії за її вибором.
За нормами статті 45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що перебувають на час переведення в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду.

Під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону. А саме: за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. Під час переходу з одного виду пенсій на інший застосовують показник середньої зарплати (доходу), який враховували під час призначення попереднього виду пенсії або останнього перерахунку.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати й набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, у разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовують середню заробітну плату (дохід), визначений у частині другій статті 40 Закону для призначення пенсії (за три роки, що передують року звернення щодо призначення пенсії за віком).

Заяву про переведення з одного виду пенсії на інший подають в орган Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Днем звернення з приводу призначення пенсії вважають день подання заяви з усіма належними документами.
Не пізніше як через 10 днів після отримання заяви з усіма належними для переходу на інший вид пенсії документами орган, який призначає пенсію, розглядає документи й ухвалює рішення про переведення на інший вид пенсії.
Нову пенсію виплачують не пізніше як через місяць із дня ухвалення рішення про переведення на інший вид пенсії.

Перелік документів
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюють за документами, що містяться в пенсійній справі. Якщо ж пенсіонер бажає, він може додати документи про стаж або заробіток, які не враховано під час обчислення пенсії. Зокрема, до заяви про переведення на інший вид пенсії можна додати:
• документ про стаж, який не враховано в пенсійній справі, за період до 01.07.2004 р. (за період після цієї'дати відділ персоніфікованого обліку подає довідку з бази даних системи персоніфікованого обліку);
• довідку про заробітну плату за період до 01.07.2000 р. (із цієї дати індивідуальні відомості про застраховану особу надає відділ персоніфікованого обліку);
• документи про виникнення обставин, які впливають на розмір пенсії (наприклад, визнання заявника одиноким і таким, що потребує стороннього догляду, тощо).
  3
Коментарів: 0
Додати коментар