» » Кримінальне покарання з випробуванням – шанс на виправлення

Кримінальне покарання з випробуванням – шанс на виправлення

Кримінальне покарання має на меті не лише покарати особу за її вчинок, а й виховати в дусі поваги до закону, прав і свобод інших осіб.
Суть кримінального покарання з випробуванням - дати шанс засудженій особі переглянути свій вчинок та виправитись, пройшовши відповідне випробування.

Призначення покарання з випробуванням регламентується ст. 75 КК України, відповідно до якої, якщо суд при призначенні покарання у вигляді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, а також позбавлення волі на строк не більше п'яти років, враховуючи тяжкість злочину, особу винного та інші обставини справи, дійде висновку про можливість виправлення підсудного без відбування покарання, він може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням. Іспитовий строк встановлюється тривалістю від одного до трьох років. Саме протягом цього строку засуджений має не вчинити нового злочину та виконати покладені на нього обов’язки.

Перелік обов’язків, які засуджений має сумлінно виконувати протягом усього іспитового строку визначений ч. 1 ст. 76 КК України. Це, зокрема, попросити пробачення у потерпілого, не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання, періодично з’являтись на реєстрацію до вказаної інспекції чи пройти курс лікування від наркоманії, алкоголізму або іншого захворювання, яке становить небезпеку для здоров’я інших осіб.

Саме від результатів проходження такого випробування залежить подальша доля засудженого – бути звільненим від його відбування по закінченню іспитового терміну чи реально відбувати покарання.

Однак, як свідчить практика, окремі засуджені свідомо чи з власної недбалості все ж таки обирають другий з двох вище вказаних шляхів своєї долі та порушують покладені на них судом обов’язки. Як наслідок, суд вправі скасувати іспитовий термін та направити засудженого в установи виконання покарань для реального відбування покарання.

Так, лише протягом 2013 року судом скасовано випробувальний термін дванадцятьом засудженим, які не змогли надати суду поважних причин невиконання покладених на них обов’язків і, як наслідок, були направлені до місць позбавлення та обмеження волі.
О. Галущенко, старший прокурор прокуратури міста Ірпеня молодший радник юстиції 
  0
Коментарів: 0
Додати коментар