» » Туристичний маршрут Чорнобиля: таємниці зони відчуження

Туристичний маршрут Чорнобиля: таємниці зони відчуження


Засекречений об’єкт


Зараз Чорнобильський район адміністративно входить до Іванківського. Адже в самому Чорнобилі мало жителів і їх доцільніше обслуговувати або в комендатурі ЧАЕС, або в сусідньому населеному пункті.
Поступово виїжджаємо на лісову дорогу до об’єкту «Чорнобиль-2». Серед мандрівників наростає інтрига – гіди обіцяють багато цікавих несподіванок.
Засекречений об’єкт виявився радіолокаційною станцією «Дуга», що завдовжки майже 1 км. Висота – близько 250 м, глибина – 150 м.
Вона використовувалася під час «холодної війни», коли Радянський Союз страждав манією перехоплення сигналів.
Більшість обладнання на «Дузі» було виготовлено із золота, срібла і платини, які розкрали в перші три роки після аварії на ЧАЕС. Зараз техніка зруйнована і розібрана, але у відносно непоганому стані. В середині – залишки сходів і ліфта. Підвал-бункер настільки велетенський, що на полі, що поряд, навіть нічого не росте.
Поблизу є невеличкі закинуті будиночки, які свого часу слугували центрами зв’язку цієї станції.
З жахом можна уявити, яку колосальну кількість коштів було витрачено на цей об’єкт.
Станція пропрацювала лише три роки і більшість часу була на ремонті, щось там не виходило. Адже ідею приладу запозичили, а як ним управляти – дізнавалися по ходу.
Кажуть, що коли радіолокаційна станція запрацювала, то вона заглушила сигнали, які були на Алясці, а кораблі в Атлантичному океані збивалися з курсу. Величезні проблеми були і на території СРСР, тому її періодично закривали і намагалися якось вдосконалити.
Територія, на якій розміщений засекречений об’єкт, - досить велика, «затягнена» лісом.
Зараз вона перебуває під охороною, але сторожити там, власне, вже нічого: навіть мідь поцупили. Якось використати об’єкт теж навряд чи можна, бо високий рівень радіоактивного випромінювання.
Але цікаво інше. Саме ця станція стала «винуватицею свята». Саме через неї збудували ЧАЕС, Прип’ять та ін. Адже ще в 60-х роках у цій місцевості була пустка, район Полісся. Це і стало вирішальним чинником у спорудженні АЕС. Крім того, вплинула і географічна близькість до Києва, до Європи в цілому.
«Дуга» споживала величезну кількість енергії – два енергоблоки АЕС працювали на її забезпечення. І можна лише уявити, як страждали люди, що жили відносно недалеко – вони переносили величезне випромінювання, навіть не здогадуючись про це.
До речі, в Радянському Союзі було три таких радіолокаційні станції.

адміністративний корпус діючої пожежної частини

дорога до обєкту ЧОРНОБИЛЬ-2

покинута радіаційна техніка на території обєкту


обєкт ЧОРНОБИЛЬ-2ліфтова шахта, вхід до підземного бункеру


над підземним бункером і зараз тільки пісок

натягнуті "струни" у зріст людини у зразковому стані


Загублене село


Недалеко від засекреченого об’єкту розташоване село Залісся. У ньому вже ніхто не живе, але будинки залишилися. Хоча їхній стан залишає бажати кращого: всюди зарослі і хащі. У багатьох будівлях повибивалися вікна, розсипалися двері, осідають стіни. Разом з тим – чимало об’єктів ще у «добротному» стані: міцна «коробка» і дах – їх можна відремонтувати і жити, що говорить про якісь колишніх будівельних робіт.
У центрі села – магазин продуктів, в якому більше ніколи ніхто не отовариться, сільська рада, площа, залишки асфальту на центральній вулиці, якою більше ніхто не ходитиме.
На деяких будинках навіть збереглися номерні знаки. Було цікаво, що в середині, але до хат нас не пустили.
До речі, поблизу Бородянського району є населений пункт Нове Залісся, де проживають люди, які були евакуйовані під час чорнобильської катастрофи.
Один із гідів тримав у руках дозиметр, який сповіщав про радіаційний фонд. Цікаво, що в самому Чорнобилі він такий самий, як і в Бучі – 13-15 мікрорентген на годину. Тобто, серйозної загрози для життя і здоров’я немає.

ПРОДОВЖЕННЯ НА СТОРІНЦІ 3>>
3 -2

Валентин, спеціально для 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.