» » Твоя крапля крові - початок моря життя

Твоя крапля крові - початок моря життя

Основною дієвою фігурою служби крові в Україні є донор — людина, яка добровільно виявила бажання здати кров або плазму і не має для цього медичних протипоказань. Кожного дня на нашій планеті тисячі людей безкорисно дарують, віддають частинку себе, що дає змогу рятувати життя іншим. Світовий досвід свідчить, що стан донорства в країні залежить перш за все від морально-етичного клімату в суспільстві.

Мільйони людей у світі отримують нове життя завдяки благородним вчинкам інших людей - донорів. До донорів і донорства в усі часи відношення було особливим. Адже донорство завжди базувалося не тільки на потребах клінічної медицини, але й на моральних джерелах: милосерді, гуманізму, доброті – «сьогодні я допомагаю, завтра мені допоможуть».
Протягом багатьох років питання забезпечення медичних закладів донорською кров’ю та її препаратами є чи не одним з основних.

Здача крові — це ще і велика відповідальність. Адже донор повинен вести такий спосіб життя, який дозволить і самому бути здоровим, і не нашкодити здоров'ю людини, що потребує переливання. Процедура здачі крові є абсолютно безпечною для донора в плані вірусної інфекції. В установах по переливанню крові використовується сучасне устаткування і виключно одноразові системи для забору гемоматеріалів. Крім того, донор безкоштовно отримує майже повну інформацію про стан свого здоров'я, про групу крові, резус-фактор, результати аналізів.

Як підготуватися до здачі крові?


Необхідно добре виспатися. Вранці поснідати, а безпосередньо перед процедурою випити гарячий чай.

Після здавання крові необхідно дотримуватись таких рекомендацій:
- безпосередньо після процедури посидіти розслаблено 10-15 хвилин, якщо відчуваєте слабкість, звернутись до медичного персоналу за допомогою;
- не знімати пов'язку протягом 3-4 годин;
- не палити протягом години після здачі крові;
- протягом доби уникати значних фізичних навантажень і утриматись від вживання алкоголю;
- стежити за регулярним харчуванням і споживанням рідини хоча б протягом двох діб;
- всі лікувальні маніпуляції (такі як щеплення, видалення зубів тощо) після процедури можуть виконуватися тільки з дозволу лікаря.

Згідно із Законом України "Про донорство крові та її компоненти", донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань до здачі крові. Серед абсолютних протипоказань слід відзначити ВІЛ-інфекцію, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз, а також наявність гострих та багатьох хронічних неінфекційних захворювань.

Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров'ю донора не буде заподіяно шкоди. За особистим визначенням донора давання крові та (або) її компонентів може здійснюватися безоплатно або з оплатою, порядок якої встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 2).


Пільги, які надаються донорам


Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров'я, а також надає йому пільги. В день давання крові та (або) її компонентів, донор звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівникам цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів. У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день здачі крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку.
У разі здачі крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний раз здачі крові.

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів.
Донори, які безоплатно здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. Таким особам видається відповідне посвідчення і вручається нагрудний знак "Почесний донор України" в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, донорство крові або її компонентів є нескладною, безпечною, медичною процедурою, яка виконується в Україні на сучасному обладнанні, надає донорам можливість безкоштовно пройти медичне та лабораторне обстеження, отримати певні пільги і найголовніше — отримати величезне моральне задоволення від того, що своїм вчинком він, можливо, врятував чиєсь життя.

Бажаю Вам міцного здоров’я.


З повагою,
лікар-терапевт дільничний
Дяченко Леся Олександрівна
Л.О. Дяченко, лікар-терапевт дільничний Бучанської міської поліклініки 
Леся Дяченко
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.