» » » Консультація юриста - Купівля квартири

Консультація юриста - Купівля квартири

Питання:
Добрий день. Я розлучена. Виховую трирічну доньку. 2 роки тому я купила квартиру у свого батька. (договір купівлі - продажу). На даний час хочу оформити договір дарування квартири своїй доньці. Мені стало відомо, що друга дружина батька подала на розлучення і претендує на квартиру. Як я може захистити себе і дитину і чи допоможе мені в суді те, що співвласником квартири буде неповнолітня дитина?
Валентина.


Відповідь:
Добрий день. На жаль, Ваше питання не містить всю необхідну інформацію для надання Вам точної консультації.

Перш за все, необхідно встановити чи була квартира, яку Ви придбали у свого батька, об’єктом його спільної сумісної власності з дружиною, яка на даний час заявляє на неї претензії. Якщо вказана квартира була придбана батьком під час перебування в шлюбі за гроші подружжя, то вона буде саме такою і дружина має право на її половину.

Так, за загальним правилом, відповідно до ст. 70 СК України у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Разом з тим, згідно до ст. 65 СК України дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.

Тобто, якщо під час купівлі-продажу квартири дружина Вашого батька надала згоду на відчуження вказаного майна, то вона не має жодного права претендувати на нього. В той же час нотаріус не здійснив би правочину без згоди дружини Вашого батька.
Якщо ж під час продажу квартири Ваш батько не отримав згоди дружини на відчуження квартири, або така згода не відповідає формі встановленій законодавством, то відповідно до ч. 2 ст. 65 СК України дружина має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.

Таким чином, дружина вашого батька може претендувати на вказаної квартири лише якщо: 1) квартира знаходилась в спільній сумісній власності; 2) дружина не надавала згоди на відчуження спільного майна; 3) вона звернеться до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу квартири не дійсним.

Разом з тим, дарування вказаної квартири, Вашій дитині не зможе допомогти зберегти квартиру у разі, визнання в судовому порядку договору купівлі-продажу квартири не дійсним, так як відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.


Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
м. Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
юрконсультація
  0
Коментарів: 0
Додати коментар