» » » Юридична допомога: Виїзд дитини за кордон

Юридична допомога: Виїзд дитини за кордон

Питання:
Доброго дня! Мене зовуть Лідія. Я сама виховую 12 річного сина. З його батьком ми 7 років як розлучені. Аліментів на дитину він ніколи не платив, а я й не вимагала. І життям свого сина ніколи не цікавився. Але тепер у мене виникла проблема. Я захотіла поїхати з сином відпочити за кордон. В туристичній агенції мені повідомили, що в разі якщо дитина їде за кордон без одного з батьків – то останній повинен надати нотаріальне погодження на виїзд дитини за кордон. На мою пропозицію надати таке погодження колишній чоловік категорично відмовив. Що мені робити? Чи дійсно без такої згоди сина не випустять за кордон, як добитися такої згоди і яким законом це врегульовано?


Відповідь:
Якщо у Вас виникло бажання відпочити з дитиною за кордоном, то питанням належного оформлення необхідних документів для виїзду дитини за кордон необхідно зайнятись заздалегідь.
Порядок виїзду громадян України, в тому числі дітей, за кордон та оформлення необхідних документів регулюється Цивільним кодексом України, Сімейним кодексом України, Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року № N 3857-XII; Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» від 27 січня 1995 року, № 57; Правилами оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою КМУ від 31 березня 1995 року № 231.

Дитиною, згідно з Сімейним кодексом України, визнається фізична особа до досягнення нею повноліття. При цьому, згідно зі ст. 313 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними. Таким чином, зі змісту цієї цивільно-правової норми вбачається, що за відсутності згоди одного з батьків на виїзд дитини за межі України зазначене питання позитивного вирішення не матиме.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» від 27 січня 1995 року, № 57 деталізується процедура оформлення та перелік необхідних документів для від’їзду дітей за кордон.
Відповідно до вказаної постанови виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, у супроводі одного з батьків, здійснюється:
1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків не перебуває у пункті пропуску через державний кордон;

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:
- коли другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджує запис про батька у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску;
- коли у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким прямує громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є відповідний запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік в дипломатичному представництві України за кордоном;

3) у разі пред'явлення оригіналів документів або їх нотаріально посвідчених копій:
- свідоцтва про смерть другого з батьків;
- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
- рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Враховуючи вищевикладене,найбільш оптимальний варіант вивезення дитини за кордон †нотаріальне оформлення згоди батька на вивезення дитини за кордон.

В разі відсутності у Вас документів які надають можливість поїхати з дитиною за кордон без нотаріально посвідченої згоди батька спірне питання можливо вирішити у судовому порядку.
Згідно п. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» (далі — Закон), зазначено, що за відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду. При цьому, відсутністю згоди одного з батьків на виїзд дитини за кордон в судовій практиці визнаються не лише випадки його заперечень проти виїзду, а й випадки відмови вчинити необхідні дії нотаріального характеру, неможливість отримати згоду, коли його місце перебування невідомо або існують інші ускладнення у спілкуванні.

Таким чином, у разі ненадання батьком дитини відповідної згоди єдиним можливим способом виїзду дитини за кордон є судове рішення, що так чи інакше потребує участі грамотного юриста із сімейних справ.

Крім отримання нотаріальної згоди від батька на виїзд дитини або рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини без згоди батька необхідно ще на підставі «Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», затверджених постановою КМУ від 31 березня 1995 року № 231 внести відомості про дитину в паспорт одного з батьків, з ким виїжджає дитина, при цьому на дітей віком від 5 до 18 років, які виїжджають разом із законними представниками (батьками) і відомості про яких вписуються у їх паспорти, подаються фотокартки, що вклеюються у ці паспорти і скріплюються печаткою.
Якщо дитина від’їздить за кордон самостійно (без батьків), необхідно оформити в установленому порядку проїзний документ/паспорт дитини.
Для внесення відомостей про дитину до паспорту або отримання проїзного документу на дитину необхідно звернутись до відділу міграційної служби (паспортного столу) за місцем проживання одного з батьків.



Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
м. Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
юрконсультація
  0
Коментарів: 0
Додати коментар