» » » Юридична консультація

Юридична консультація

Я збираюсь одружитись. Моя майбутня дружина має двох малолітніх дітей від попереднього шлюбу. На даний час вона з дітьми вже проживають у моїй трикімнатній приватній квартирі. В житті буває всяке і я переживаю чи не зможе вона відсудити в мене житло, чи його частину, в разі можливого розлучення? Можливо потрібно укласти шлюбний договір, щоб вона не претендувала на житло? Також дружина пропонує прописати її з дітьми до моєї квартири. Чи зможу я в разі розлучення її з дітьми виписати і виселити? Зауважу, що ніякого власного житла в неї немає. Розкажіть, що то таке «шлюбний договір» і що він дає?
Олег. м.Буча.

Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є: майно, набуте нею, ним до шлюбу. Відповідно до ст. 62 Сімейного кодексу України, яке передбачає, що якщо майно, яке належить одному з подружжя, за час шлюбу істотно збільшиться у своїй вартості внаслідок спільних трудових або грошових затрат чи затрат другого з подружжя, у разі виникнення спору воно може бути визнане за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності.

Враховуючи викладене, оскільки Ваша квартира придбана до шлюбу дружина в разі розлучення не зможе відсудити її частину, в разі якщо вона особисто, чи ви разом, не вкладете значні кошти в дану квартиру. (мається на увазі ремонт, перепланування, переобладнання квартири).

Якщо Ви зареєструєте місце проживання Вашої дружини та її дитини в Вашій квартирі, то в разі розлучення для зняття останніх з реєстрації необхідно буде подати письмову заяву дружини про зняття з реєстрації до відповідного органу, а також необхідно буде отримати дозвіл органу опіки та піклування на зняття з реєстрації дитини (такий дозвіл надається лише в тому разі, якщо дитина після зняття з реєстрації буде забезпечена житлом, не гіршим ніж попереднє). Таким чином існують певні складнощі щодо зняття з реєстрації колишньої дружини разом із дитиною. В разі якщо дружина не забажає добровільно знятись з реєстрації в Вашій квартирі разом із дитиною, а також в разі відсутності позитивного рішення органу опіки та піклування вирішити проблему можливо буде лише в судовому порядку шляхом подання позову про виселення таких осіб, що також є досить проблематичним.

Поняття шлюбного договору у світі існує дуже давно. В нашій країні поняття, зміст, правила укладання шлюбного договору визначені главою 10 Сімейного кодексу України.
Шлюбний договір може розглядатися як згода наречених або подружжя щодо встановлення майнових прав та обов’язків подружжя. Шлюбний договір може укладатися за бажанням сторін як до реєстрації шлюбу та і в будь який час після його реєстрації.
Відповідно до ст. 93 Сімейного кодексу України шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, а також майнові права та обов’язки подружжя як батьків. Однак, шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.
Важливою умовою шлюбного договору є те, що його положення не можуть зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені цим Кодексом, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Відповідно до ст. 94 Сімейного кодексу України шлюбний договір має бути укладений в письмовій формі та посвідчений нотаріально.
Відповідно до ст. 97, 98 Сімейного кодексу України у шлюбному договорі можуть передбачатись майнові права та обов’язки подружжя, зокрема питання, пов’язані з правом власності на рухоме та нерухоме майно, яке придбано як до шлюбу, так і під час шлюбу. Подружжя може окремо визначити правовий режим подружнього майна — яке майно придбане в шлюбі буде спільним, а яке роздільним. Сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування житловим приміщенням. Подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї. Однак у шлюбний договір не можна включати умову про звільнення житлового приміщення дитиною у випадку розлучення подружжя.

Отже, подружжя або особи, що бажають взяти шлюб, можуть включити до шлюбного договору будь-які умови щодо правового режиму майна, якщо вони не погіршують становище одного з подружжя порівняно із законодавством України (мають дискримінаційний характер, позбавляють права на частку в нажитому майні тощо), не суперечать моральним засадам суспільства та не зменшують обсягу прав дитини.
В разі виявлення бажання укласти шлюбний договір, Ви можете звернутись до кваліфікованих юристів для отримання юридичної допомоги з цього питання.

Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
м. Ірпінь, вул.Тургенівська, 10, офіс 38
Тел: 61286; 096-613-4656; 050-845-9908
юрконсультація
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.