» » » Чи потрібно надавати нотаріусу Витяг із Поземельної книги

Чи потрібно надавати нотаріусу Витяг із Поземельної книги

Чи потрібно надавати нотаріусу Витяг із Поземельної книги
(для посвідчення договору, предметом якого є земельна ділянка).

Це питання завжди виникає при зверненні до нотаріуса для посвідчення договорів відчуження, міни, дарування земельної ділянки.
Відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про нотаріат» нотаріус зобов’язаний сприяти громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та у захисті законних інтересів, роз'яснювати права і обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду. У зв’язку з цим вважаю за необхідне звернути Вашу увагу на те, що відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку:
кадастровий номер; площу; місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця);
склад угідь; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); нормативну грошову оцінку; відомості про обмеження у використанні земельної ділянки;
відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; дату державної реєстрації земельної ділянки;
інформацію про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; інформацію про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; дані про бонітування ґрунтів.

Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки. Ведеться вона в паперовій та електронній (цифровій) формі і закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22 лютого 2012 року при посвідченні договору про відчуження земельної ділянки нотаріус перевіряє відсутність (наявність) обтяжень (п.3.3). Згідно постанови Кабінету Міністрів України №439 від 6 травня 2009 року «Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку» нотаріус, у разі посвідчення цивільно-правового договору про відчуження земельної ділянки, видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, лише за наявності Витягу з Поземельної книги проставляє на державному акті відмітку про перехід права власності на земельну ділянку. При цьому істотною (обов’язковою) умовою договору відчуження земельної ділянки є зазначення у такому договорі кадастрового номера земельної ділянки (ст.132 ЗК України).

Пунктом 32 постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. №1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» (із подальшими змінами і доповненнями) передбачено, що право на отримання Витягу з Поземельної книги мають власник (користувач) земельної ділянки, суб’єкти права земельного сервітуту, емфітевзису і суперфіцію, їх спадкоємці, правонаступники або уповноважені ними особами. Інформаційну довідку з поземельної книги можуть отримувати лише органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено у зв’язку із здійсненням накладених на них відповідно до закону повноважень. Надання Витягу з Поземельної книги здійснюється виключно на платних засадах, а кошти зараховуються до Державного бюджету України (п.34).

Отже, посвідчивши договір без отримання Витягу з Поземельної книги, нотаріус може порушити права покупця, посвідчивши право власності на земельну ділянку, яка за даними Поземельної книги належить іншому власнику. Як наслідок, без вирішення земельного спору із попереднім власником у судовому порядку особа не зможе зареєструвати в органах земельних ресурсів право на придбану земельну ділянку.

На підставі аналізу зазначених правових норм вважаю, що набувач земельної ділянки, нотаріус зобов’язані перевірити власника земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки, наявні обмеження на її використання виключно за даними Витягу з Поземельної книги, виданого компетентними органами земельних ресурсів. Сподіваюсь, що вищезазначене допоможе Вам в майбутньому правомірно і надійно реалізувати гарантовані Конституцією України Ваші права та інтереси.

З повагою,
Матвієць Наталія Петрівна, приватний нотаріус
(м. Буча, вул. Комсомольська, 15; тел.роб.: 48693, моб.: (068) 120-79-98)
юрконсультація
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.