Проблеми з комуналкою?

У сфері житлово-комунального господарства немає ні вихідного, ні прохідного – це надскладна система, яка дає можливість компаративіського повернення у вчора і впорядковує не лише наше сьогодення, але й прийдешнє, тому досить важливо не загубитися у таких, здавалося б на перший погляд, простих побутових речах. Не знаєте, як бути, до кого звернутися? - освітлимо ваш шлях по житлово-комунальними просторами.

Запитання 1.
Після установки котла автономного опалення на першому поверсі будинку з виходом гарячого повітря в перший вентканал (котел працює на опалення 6 міс. 24 ч/з) по будинку пішли наскрізні тріщини, взимку з тріщини йде пар і вона мокра, на стіні першого поверху в районі шахти вентканала стіна покрита грибком. УЖКГ встановив на тріщинах маяки (рухаються, відпадають), горзаз пише що висновок і установка вірні. як домогтися визнання будинку аварійним, зшити будинок і змусити власника вивести вихід з котла на вулицю не через вентканал?


Відповідь експерта
Є такий принцип, зазначений в ст. 322 Цивільного кодексу України – власник несе тягар утримання майна. Є ще один принцип, зазначений в ст. 1166 Цивільного кодексу України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

В цьому випадку власником (балансоутримувачем) будинку є ЖЕК, або керуюча компанія або ОСББ, які зобов’язані утримувати в належному стані майно. Тобто тільки ці суб’єкти можуть звертатись до відповідних органів з метою визнання будинку аварійним. Для цього повинна бути створена спеціальна комісія з представників всіх сторін, виконкому міської чи районної ради та архітектурної інспекції та проектного інституту.

Крім цього, якщо ЖЕК, ОСББ або інший балансоутримувач вважають, що такими діями по встановленню автономного опалення будинку нанесені збитки та ЖЕК поніс матеріальні збитки – вони можуть звернутися до суду з позовом про стягнення збитків.

Запитання 2.
Квартиронаймач (3-и кімнатна квартира, не приватизована!) має величезну заборгованість по квартплаті (понад 30 тис. грн) і не збирається сплатчувати за комунальні послуги, посилаючись на те, що не має грошей, при цьому ніде не працює і не працювала жодного дня. Але має (у віці 25-ти років!) аж чотирьох малолітніх дітей і регулярно отримує допомогу на дітей, у тому числі, і виплати при народженні дітей. Остання дитина народилася 2 місяці тому назад і цій матері держава повинна виплатити більше, а ніж 100 тисяч гривень, на які вона і збирається жити у майбутньому. При цьому з нею проживає і її співмешканець (цивільний чоловік), який теж користується усіма комунальними послугами.


Періодично у квартирі проживають квартиранти, які сплачують за це гроші. Як заставити цю жінку платити за квартиру, якщо ЖЕК не звертається до суду і не вимагає, щоб ця людина платила за те, чим вона користується. Невже немає в нашій країні механізмів, для того, щоб примусити таких людей платити або їх виселяти чи переселяти у інше житло. При цьому ця жінка не слідкує за своєю квартирою, у першу чергу за сантехнікою і, як результат, періодично затоплює сусідів, які проживають під нею. Можна продовжувати, у тому числі і те, як вона себе поводить і постійно порушує правила співіснування серед мешканців багатоквартирного будинку. Що у цій ситуації можна зробити і хто може примусити ЖЕК виконувати свої обов’язки?

Відповідь експерта
ЖЕК як самостійна юридична особа має право на свободу господарської діяльності, яка гарантується Господарським кодексом України. Тобто виключно ЖЕКові належить право формувати та визначати свою господарську діяльність, шляхи досягнення цілей створення підприємство. В тому числі виключно ЖЕК формує та визначає претензійно-позовну роботу на підприємстві. Змусити подати ЖЕК на ту чи іншу особу до суду не вправі ніхто, це буде порушувати принцип свободи підприємництва, гарантований ст. 41 Конституції України. А от вказати на недоліки можуть як контролюючі органи, насамперед Державна фінансова інспекція, під час здійснення перевірки дотримання фінансової дисципліни. Якщо в акті планової перевірки ДФІ вкаже на недостатню претензійно-позовну роботу в ЖЕКу, то останній повинен усунути недоліки, зокрема і збільшити обсяг судових позовів.

Щодо ситуації із систематичним порушенням Вашою сусідкою правил співіснування та систематичних затоплень та руйнувань майна – то формально Житловий кодекс УРСР, який діє і донині, дає право ЖЕКу звернутися до суду з позовом про позбавлення права на житлове приміщення. Однак враховуючи статус багатодітної матері-одиначки Вашої сусідки навряд чи суд задовольнить такий позов. Дітей не можна виселяти, якщо іншого житла не має.

Запитання 3.
У місті Дніпродзержинську немає гарячої води з 2001 року. Але не думайте, що ми вже 11 років не миємося. Миємося, звичайно, але гарячу воду в квартирах маємо тільки завдяки електричним водонагрівачам, які кожен купив і встановив собі сам за свої гроші. Ну ось так доводиться виживати. Однак, міськгаз бере з нас доплату за підігрів води. Ми платимо з розрахунку 14,61 грн на 1 особу), а якщо б у нас було гаряче водопостачання, платили б 7,82 грн.


Переплата за підігрів води становить 6,79 грн. Але воду мало хто в місті гріє у відрах на газу. У переважної більшості є водонагрівачі і ми платимо за електроенергію за встановленими тарифами. Тут ще цікавіше. За обсяг до 150 кВт ми повинні платити 0,28 грн, понад - 0,365 грн, а народ, що має електричні плити платить 0,21 грн і 0,28 грн відповідно. Таким чином, і тут ми переплачуємо 0,064 грн і 0,084 грн відповідно. Маючи електричний водонагрівач неможливо вкластися в 150 кВт на місяць, тому ми знову переплачуємо. Жителі міста, що мають середню заробітну плату 3616 грн станом на червень 2012 найбагатші в країні? До речі, і по оплаті за опалення ми попереду всієї планети- 7,26 - 7,51 грн. Хто заступиться за нас?

Відповідь експерта
Нормативи нарахування за спожитий газ та електроенергію встановлені Національною комісією регулювання електроенергетики в Україні, в тому числі для квартир, в яких відсутнє гаряче водопостачання. Акти НКРЕ є обов’язковими для виконання всіма юридичними та фізичними особами. Як рекомендація – встановити газовий лічильник, це дасть можливість не переплачувати газопостачальному підприємству. Якщо у Вас на руках буде експертний висновок незалежного аудитора, економіста про захищеність чи необґрунтованість тарифів – тоді можливо звернутися до Окружного адміністративного суду м. Києва та оскаржити постанови НКРЕ про встановлення тарифів.

Запитання 4.
У Києві, по вул Туполєва № 18 обіцяли включити гарячу воду: 02.06.2012 року, але по сьогоднішній (17.07.2012) день її немає?


Відповідь експерта
В разі ненадання або надання послуг Виконавцем неналежної якості споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Це право гарантовано ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Типовим договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Зокрема, Представник виконавця повинен з'явитися за викликом споживача для підписання акта-претензії не пізніше ніж протягом двох робочих днів.

У разі неприбуття представника виконавця у визначений цим договором строк або необґрунтованої відмови від підписання акт-претензія вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два інших споживачі.
Акт-претензія подається виконавцеві, який вирішує протягом трьох робочих днів питання щодо проведення перерахунку платежів або надає споживачеві обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.
Спори між сторонами розв'язуються шляхом проведення переговорів або у судовому порядку.


Запитання 5.
Скажіть будь ласка, у мене після смерті батьків залишилась приватизована квартира,яка стоїть зачинена 8 років в ній ніхто не проживає, договору з жеком не має, але нещодавно за цією адресою прийшла квитанція на оплату за вивіз сміття та прибудинкову територію з трьома нулями за всі 8 років.Чи повинна я сплачувати за послуги, якими я не користувалась. Які мої дії?


Відповідь експерта
Якщо Ви отримали цю квартиру у спадок, оформили її офіційно, тобто у Вас є на руках свідоцтво про прийняття спадщини та технічний паспорт на квартиру, де зазначено, що Ви є власницею цієї квартири в порядку спадкування, то Ви повинні звернутися з усіма цими документами до всіх комунальних служб міста та переоформити особові рахунки померлих батьків на своє імя, оскільки Ви як спадкоємець несете тягар утримання спадкового майна.

Очевидно, що в комунальному підприємстві, що здійснює надання послуг з утримання будинків та прибудинкової території даних про смерть Ваших батьків та про те, що Ви тепер є власницею квартири не має, тому і квитанція прийшла з трьома нулями. Звичайно, що борг за 8 років Ви не повинні сплачувати. Це є зобов’язанням Ваших померлих батьків, яке припинилося з настанням їхньої смерті. А от з того періоду, коли Ви успадкували цю квартиру, оформили на неї право власності – Ви вже повинні сплачувати за надані послуги, адже тепер Ви я к власник згідно ст. 322 Цивільного кодексу України несете тягар утримання майна (квартири) і повинні сплачувати за комунальні послуги. Раджу Вам вирішити питання про момент виникнення у Вас зобов’язання по сплаті за надані послуги та сплатити заборгованість, але в межах трирічного строку позовної давності.

Запитання 6.
Чи має право власник кімнати в комунальній квартирі зареєструвати сторонніх осіб на своій площі без згоди інших співвласників квартири?


Відповідь експерта
Згідно Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; два примірники талона зняття з реєстрації. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Однак, слід звернути увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні» затверджено зразок відповідної заяви, в якій передбачена графа «Згода власника/співвласників житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання заявника у разі відсутності документів, зазначених як підстава для реєстрації». Підставою для реєстрації місця проживання заявника за зазначеною адресою є ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. Отже, в цій графі одна із вищенаведених осіб (залежно від ситуації) повинна поставити свій підпис, таким чином дати свою згоду на реєстрацію.

Так, якщо у Вашому Свідоцтві про право власності на квартиру вказано, що Ви є співвласником на праві спільної сумісної власності, то в такому випадку необхідна згода іншого співвласника (ів). У разі, коли квартира поділена на частини, і Ви є власником саме окремої частини (даний факт також підтверджується у свідоцтві про право власності), то в такому випадку Ви є одноособовим власником своєї окремої частини і згода власника іншої частини непотрібна.

Запитання 7.
Я живу сама на 4-му поверсі 4-х поверхового будинку. В січні цього року почав протікати дах так, що стали підставляти посуд. Звернулася зі скаргою в ВУЖКГ та в с / раду. Там тільки розвели руками. Через кілька днів виділили матеріал на ремонт даху, але за роботу повинна платити (1500грн) чомусь я. Я віддала гроші в руки ремонтника даху без будь-яких документів. Я так завжди буду платити одна?


Відповідь експерта
З Вашого боку доволі ризиковано було віддати чималі гроші (1500 грн.) просто до рук працівника ремонтної бригади, адже я так розумію, що це була Ваша оплата за роботу по ремонту даху та покрівлі, оскільки сільрада за бюджетні кошти придбала матеріали. Потрібно було внести ці кошти або на рахунок ПУЖКГ через банківську установу, або взяти з працівника ремонтної бригади відповідну розписку. Наступного разу раджу Вам убезпечити себе та провести оплату послуг офіційно.

Запитання 8.
Якщо в квартирі ніхто не прописаний і відсутні прилади обліку споживання (крім лічильника електро) яким чином нараховується плата за комунальні послуги?


Відповідь експерта
Якщо ця квартира є Вашою приватною власністю, то згідно ст. 151 Житлового кодексу Ви зобов'язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію навіть якщо в цій квартирі ніхто не зареєстрований. Такий обов’язок виникає також зі змісту ст. 322 Цивільного кодексу України, згідно якої власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить.

Тож у відповідності до цих норм Ви як власник цієї квартири, хай навіть не зареєстрований, є споживачем комунальних послуг до того моменту, поки Ви від них письмово не відмовились. Чинне законодавство дозволяє Вам написати письмово заяву у водоканал і відмовитися від послуг з водопостачання та водовідведення, після розгляду відповідної заяви водопровідні вводи в квартиру будуть опломбовані та нарахування припиниться. Складніше з теплом і з прибиранням при домової території. Від централізованого теплопостачання відмовитися не можливо технічно, оскільки ПОРЯДОК відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (ПКМУ № 4 від 22.11.2005 року) дозволяє від’єднуватися тільки цілими будинками.

Те саме з послугами по утриманню будинку та прибудинкової території, які надаються незалежно від того, чи має місце факт проживання Вас в даній квартирі ( сміття вивозиться, двір прибирається.

Відповідно до п. 21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (ПКМУ № 630 від 21.07.2005 року) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства; з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалюваної площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) та додатково за перевищення розрахункової потужності приладів опалення (радіаторів) згідно із законодавством.
"Україна комунальна", www.jkg-portal.com.ua 
водопостачання водоканал
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.