» » » 4 лютого – Всесвітній День боротьби з онкозахворюваннями

4 лютого – Всесвітній День боротьби з онкозахворюваннями

Діагноз рак - не вирок. Запорука успіху полягає у виявленні хвороби на ранніх стадіях. Про це сьогодні на брифінгу, присвяненому Всесвітньому дню боротьби з раком, наголосив головний онколог МОЗ України Ігор Щепотін.

"До лікаря-онколога слід звертатися та проходити профілактичний огляд тоді, коли ви почуваєтеся добре. Бо, коли ми виявляємо хворобу на 1-2 стадіях, то майже в 100% випадків гарантуємо одужання", - підкреслив Ігор Щепотін.

Він зазначив, що в Україні щороку на рак занедужує понад 160 тисяч осіб. Щоденно в Україні виникає 442 нових випадки раку, або 18 - щогодини. Ризик захворіти на рак впродовж життя в Україні має кожен 3-4 чоловік та кожна 5-6 жінка. Станом на 01.01.2011 р. на обліку онкологічних установ України перебувало понад 960 тисяч онкологічних хворих, в тому числі 5,5 тисяч дітей.

Помирають від раку щоденно 239 осіб, або 10 - щогодини. "Сьогодні зберігається позитивна динаміка у зниженні смертності від раку в Україні, яка намітилась впродовж минулогоо року. Темпи зниження смертності щорічно складають 1,5%", - зазначав головний онколог МОЗ України..


Стан онкологічної захворюваності та смертності

Аналіз динаміки ураження населення України злоякісними новоутвореннями на основі персоніфікованої бази даних Національного канцер-реєстру свідчить, що за останні 5 років рівень захворюваності на рак збільшився на 2,4%, тобто щорічний приріст рівня захворюваності складав 0,6%.

Зростання захворюваності характерно для раку ротової порожнини, ободової та прямої кишки, шкіри, молочної залози, шийки та тіла матки, яєчника, передміхурової залози, сечового міхура, щитовидної залози, лімфатичної та кровотворної тканини. Найбільший приріст (20-50 %) показників захворюваності виявлено при злоякісних новоутвореннях передміхурової залози, нирки, щитовидної залози, ободової та прямої кишки, тіла матки.

В структурі захворюваності чоловічого населення провідні 5 місць займають злоякісні пухлини легені, шлунка, шкіри, передміхурової залози, прямої кишки - 52,2 % від усіх злоякісних пухлин.

У жіночого населення перші 5 місць в структурі захворюваності займають рак молочної залози, тіла матки, ободової кишки, шийки матки - 53,5 % від усіх злоякісних пухлин.

Найвищі показники захворюваності на рак у порівнянні із загальноукраїнським (331,5 на 100 тисяч населення) спостерігались в м. Севастополі, в Кіровоградській, Миколаївській та Запорізькій областях (374,7-475,8 на 100 тисяч населення).

Рівень захворюваності на рак міського населення України на 15 % вищий, ніж у сільського.

Спостерігається тенденція до зниження смертності від раку - за останні 5 років показник зменшився від 187,4 до 184,5 на 100 тис. населення, або на 1,6%.

В структурі онкологічної смертності чоловічого населення провідні місця посідають рак легені, шлунка, колоректальний рак, передміхурової залози, що складає 56,1% від всіх випадків смерті від раку; в структурі жіночої смертності від раку - молочної залози, шлунка, яєчника та колоректальний рак - 52,0 %.

Найвищі показники смертності зареєстровано в Запорізькій, Кіровоградській, Донецькій областях та м. Севастополь.

Таким чином, захворюваність на рак населення України стабільно зростає, пріоритетами в захворюваності залишаються рак легені, молочної залози, шлунка, передміхурової залози, тіла матки та колоректальний рак; рівень смертності від злоякісних новоутворень має сталу тенденцію до зниження, що обумовлено поліпшенням діагностично-лікувального процесу.


Матеріально-технічна база онкологічної служби України

Мережа онкологічних лікувальних закладів МОЗ України станом на 01.01.2011 року представлена 46 онкологічними закладами та Національним інститутом раку.

Забезпеченість ліжками складає 2,7 на 10 тисяч населення (при нормативі 3,5) та 82,2 на тисячу захворівши (при нормативі 123,3), тобто дефіцит ліжок для лікування онкологічних хворих досягає 25 %. Найнижчий рівень забезпеченості ліжками для лікування онкологічних хворих спостерігається в Житомирській та Київській областях - у 2 рази менше від нормативу, при тому, що територія цих регіонів найбільш постраждала від наслідків Чорнобильської аварії, а темпи приросту захворюваності на рак перевищують середньо українські.

Рівень забезпечення засобами для лікування онкологічних хворих у більшості регіонів не перевищує 30 % від потреби, тому фінансовий тягар на придбання необхідних ліків лягає на плечі хворого та його родини.

Державна політика у сфері охорони здоров'я щодо задоволення потреб населення у спеціалізованій онкологічній допомозі

Представлена:

Законом України "Про затвердження Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року", прийнятою Верховною Радою України 23.12.2009 (№ 1794-VI).

14.05.2010 затверджено спільний наказ МОЗ України та НАМН України "Про виконання завдань та заходів Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року". Загальна вартість Програми - 3756115,7 тис. грн. при потребі 7431867,6 тис. грн. ( 50,5 % від потреби ).

З метою покращення онкологічної допомоги населенню розроблено нову редакцію наказу МОЗ України № 208 "Про заходи подальшого покращання і розвитку онкологічної допомоги населенню". Видано наказ МОЗ України від 27.08.2010 N 728 "Про диспансеризацію населення", яким затверджено Порядок загальної диспансеризації населення, в тому числі й онкологічних хворих.

Наказом МОЗ України № 554 затверджено Стандарти надання медичної допомоги онкологічним хворим.

У 2010 році стандарти лікування були оновлені наказом МОЗ України "Про внесення змін до наказу МОЗ України від № 554 "Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю "онкологія".

Також затверджено:

- наказ МОЗ України від 28.08.2009 № 649 "Клінічні протоколи діагностики та лікування дітей із солідними пухлинами",
- наказ МОЗ України від 31.12.2009 № 1083 "Про затвердження клінічних протоколів лікування хронічної мієлолейкемії та мієлодиспластичних синдромів у дітей",
- наказ МОЗ України від 23.07.2010 № 619 "Про затвердження клінічного протоколу "Алогенна та аутологічна трансплантація стовбурових клітин у дітей. Показання та протипоказання",
- наказ МОЗ України від 23.07.2010 № 617 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.07.2005 № 364 "Про затвердження протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "Дитяча гематологія",
- наказ МОЗ України від 30.07.2010 № 647 "Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги хворим зі спеціальності "Гематологія".

Стандарти діагностики та лікування онкологічних хворих постійно переглядаються і оновлюються відповідно до сучасних вимог.
Прес-служба МОЗ України, www.moz.gov.ua 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.