» » ДВТЖ - додаткова вартість теплого житла

ДВТЖ - додаткова вартість теплого житла

Арешт квартири комунальниками за борг теплопостачання

На днях майже випадково громадянка Б., вирішивши зробити техогляд свого власного автомобіля, раптом дізнається про … арешт авто державною виконавчою службою. Вона починає розбиратися, і виявляється, що арешт відбувся за позовом теплопостачального підприємства за рішенням суду ще влітку і … разом з квартирою. Трошки опанувавши ситуацію, вона спробувала з’ясувати: «яка ж вартість питання?».

Кажуть: дві тисячі гривень. Можливо, для комунальників – це значна сума. Але виникають у громадянки інші питання, якщо суд хоче справедливості, намагається виховання у громадян порядності:
- чому немає жодного повідомлення в поштовій скриньці?
- чому суд приймав рішення заочно?
- чому саме підприємство ігнорує стандартний пункт договору, що спочатку намагається вирішити спірні питання досудовим способом?

Взагалі питання: чи в курсі комунальники, що в місті є газета для повідомлень? Є пошта?
По суті, це риторичне запитання.

Мріяли про український «Виндовс», і не помітили – що дрова для пічки закінчилися

В місті Буча існує три «споріднених» організації: Ірпінське КП «Теплоенергопостач», приватне КПП «Теплокомунсервіс» (обслуговує будинки в Бучі та Ірпені, переважно – дахові котельні) та міське комунальне КП «Бучатепломережа».

Можливо, теплопостачальне господарство, яке нам дісталося від «тоталітарного» минулого є занедбаним і застарілим, але це саме та важлива особливість північних широт, про які вже давно писав філософ Кара-Мурза, розповідаючи чому саме ми не здатні нічого такого побудувати процвітаючого, як це є в економіках а-ля Греція, Іспанія чи Бразилія, а маємо переймати трохи ближче шведську чи канадську модель, ще краще - польську. Також, ту маю сказати – що американська модель, це взагалі ніяка не модель, бо їх суспільство порівняно з нашим досить юне і в переважній більшості формується з мігрантів. Але до чого ця філософія? Яка попередній владі була не цікава, бо скільки ще пам’ятників можна було будувати та вулиць перейменовувати? Теперішня влада намагається навести порядок в цій сфері, але як?

Одна з організацій, а саме КП «Теплоенергопостач» при наявності боргу, що виник переважно в "війні паперів" по тарифам в 2007 – 2008 роках досить жваво тепер подає до суду і ... у власників, незалежно від того, проживає там хтось чи ні, починають арештовувати квартири. Таке враження, що такі позови спрямовані переважно (можливо, поки що) на квартири, де немає зареєстрованих осіб. Про це вони дізнаються лише тоді, коли починають робити які-небудь нотаріальні чи правові дії. Зрозуміло, що в такому разі всі борги негайно будуть гаситися, ніхто не буде сперечатися з приводу тарифів. Але як бути іншим?

Тут мені хочеться пригадати свою журналістку «романтичну пригоду» з комунальними боргами в Ірпені. Коли до влади в 2007 році в Ірпені прийшов новий міський голова Олег Бондар, він вирішив боротися з боржниками, ми довго готовили матеріали з «досовських» роздруківок на принтері прізвищ мешканців адрес та боргів, надрукували газету, яку частково фінансував сам мер, але виявилося, що більшість боржників, це … його друзі або поважні в місті люди. Чому саме вони не платять питається? Може тому, що вони добре знають як комунальники використовують зібрані кошти? Про це невідомо досі.

Тому, ще тоді було зрозуміло, що існує в Україні дві «ділові» реальності – ті, хто продовжує сплачувати по книжкам, іноді мають якісь знижки (іноді суттєві - 25-50-75!!!%) згідно свого якогось статусу. І якщо нам кажуть, що МВФ вимагає від України підвищення ціни на газ, то це не вся правда, головне – 10 років міжнародні інститути вимагають зробити пільги адресними, як це зроблено хоча б в Росії, про це може розповісти нинішній посол Зурабов, саме цей професіонал формалізував пільги в сусідній країні. Саме Зурабов довго очолював найбільш корупційне соціальне відомство – міністерство охорони здоров’я, тому знає головне – в якій мірі можна цей напрямок реформувати. Бо коли ми спробували поділити на всіх «без розбору» пільговиків кошти для проїзду в маршрутці, виявилося, що це – 4 гривні на рік, або – 2 поїздки. Тому, має бути інша філософія пільгової допомоги – пільга не всім без розбору, а тому – кому треба. Але в країні «американської мрії» чи стане хтось перейматися процедурами? Ми так довго від цього бігли…

А інша категорія громадян – давно живе за повними рахунками, сплачує їх в повній мірі, але не сплачує, якщо вважають послуги не задовільними. Серед списку боржників в «Ірпінському віснику» тоді, в 2007 році опинилися і ті мешканці, що судяться з комунальними організаціями, і виграють. Але навіть з рішенням суду не можуть добитися виконання рішення – організації не вносять правки в програму обліку, кажуть, що не можуть. Тоді я вперше пригадав проект закону Бориса Олійника, який вимагав все програмне забезпечення перевести на нову розробку – такий собі український «Виндовс».

Наша спроба отримати від організації теплопостачання зрозумілий фінансовий документ – доходи та видатки по персональному рахунку споживача закінчився роздрукуванням лише боргу... Запитали у власника програми. Він каже: саме "війна тарифів" змусила відійти від стандартних програм, де 2 плюс 2 рівне 4. Тепер ці організації і більшість комунальників користуються такою програмою, де можна зводити будь які цифірі, доходи та тарифи робити незалежно від будь-якої математики. Законодавчої норми в Україні, якими програмами користуватися - немає. Тому, в будь-який момент можна "списати" будь-які кошти в борги.


Як «наведення порядку» закінчилося «залізобетонним» тарифом

Люди завжди розуміли, що їх дурять. Тому платили за комунальні послуги відповідно. А як працюють комунальники? Звичайна відповідь: роблять все можливе. Але поки вартість цих послуг була незначною, менше 10 відсотків доходу мешканців квартири – вони мовчали. Що ж почнеться зараз, коли комунальники залізуть до кишень мешканців, без права відмовитись ? Таке собі питання. Бо в більшості міст можливість відключення від загальної мережі заборонена, підключення індивідуального опалення не дозволяють газові служби.

17.09.2010 N 5880/23/17-10 листом НКРЕ України «Щодо розподілу обов'язків» надається право міським виконкомам визначати тарифи (надавати ліцензії) місцевим тепло виробничим підприємствам. Лише обмеживши економічну «творчість» місцевих влад вимогою: «До розрахунків зазначених тарифів в обов'язковому порядку надаються висновки Державної інспекції з контролю за цінами або її територіальних органів щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води які будуть включені у тариф. Висновки Державної інспекції з контролю за цінами або її територіальних органів надаються суб'єктам господарювання відповідно до Порядку надання висновків, затвердженого Наказом Мінекономіки від 07.03.2007 N 67 (z0222-07) .

Цим листом ліцензування розподіляється на межі виробництва в 20 Гкал на годину. Ліцензування залишається за НКРЕ для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва теплової енергії із сумарною потужністю джерел теплової енергії понад 20 Гкал/год, для менших виробників – встановлення тарифів покладається на органи місцевого самоврядування.

6 жовтня 2010 року Бучанська міська рада приймає рішення про встановлення тарифу для всіх трьох організацій, не дивлячись на те, що ще в 2008 році відмовлялись втручатися в тариф по опаленню, починають «добре старатися» і як завжди роблять через край: затверджують "залізобетонний" тариф 8,2 грн. за кв. м. першим пунктом свого рішення, хоча другим пунктом значиться – при наявності лічильника плату за 1 Гкал фактично спожитої теплової енергії на опалення - 231,38 грн.

Невже, як кажуть, у тих, хто пише такі рішення немає дітей?
Невже, не зрозуміло, що в другому пункті є зрозуміла для всіх формула «фактично спожитої теплової енергії на опалення», а в першому пункті – пропонується масові вимоги сплачувати рахунки за вартістю, намальованою зі стелі.
Чи є тоді така наша влада нашою, якщо вона буде нам малювати всі ціни в такому стилі?

Тому, бабуся, про яку «в телевізорі» піклується Михайло Бродський в квартирі колишнього партфункціонера в 120 метрів опиняється без субсидії (бо має ділянку в селі в спадщину і влітку вирощує там картоплю) і з рахунком за опалення в 1000 гривень на місяць. А, я забув. В нашій країні бути колишньою жінкою партфункціонера погано. А при комуністах погано було бути царського роду… Що ж це за країна така, коли влада душить, щоб потім про тебе і твоїх нащадків завжди було погано?


Місцеві вибори – активізували, після – хто в ліс, хто по дрова

Під час місцевих виборів громада міста трохи з активізувалася, та група з 10 чоловік 17 жовтня збирала мешканців біля будинку 59Б по вул.Пушкінській для обговорення проблеми. Вони рішення розуміють таким чином, що виконкоми перевищили повноваження, але з іншого боку - виконком має погоджувати тарифи, де відшкодовуються кошти бюджету для пільгових категорій громадян. Як тут бути? Група виносила питання тарифів на останню сесію міськради, міський голова вимагав від свого заступника надати калькуляцію мешканцям. Але чого варта ця паперова калькуляція? Невже, ніхто біля влади не розуміє, що в статистиці є мінімальна пенсія або середня праці за рік, але в реальності не буває середньомісячного обіду. Є конкретні витрати підприємства і є конкретне споживання мешканців, є різні погодні умови, тому і комунальні послуги є не стабільними на протязі року – вартість послуги різна, як наслідок – комунальні послуги ми платимо по факту їх отримування. За результатами тих всіх дискусій я вже писав на цю тему, де стверджував головне: люди не хочуть приймати участь в політичних маніпуляціях, але вимагають від влади створення системи обліку і звітності у біля-владних підприємствах: стаття «Чи є політика в тарифах за теплопостачання».

На початку грудня ми починаємо розуміти в чому відбулася махінація з тарифами. Бо автономні та індівідуальні котельні за теплий листопад використали "послуг" від 1 гривні оплати за газ в індивідуальних котлах до 3,2 гривень за кв. м. автономних котелень. Чому ж тоді всі інші мають платити 8,2 гривень за кв.м.? З такого невеликого міста як Буча три підприємства "піднімають" на 50 000 метрів загальної площі "лише" по п’ять гривень. Четверть мільйона в місяць одним рішенням виконкому! Не треба більше нічого робити, люди будуть платити автоматично?

І тут з'являється ідея, яка дуже не подобається відділу ЖКГ міста: чому в ліцензійних умовах до теплопостачальних організацій фігурують лише індивідуальні (комерційні) лічильники? Чому не можна організувати облік в мережі теплопостачання? Тим більше, що індивідуальні лічильники на теплопостачання поставити не можливо технічно. В кожному будинку система починається в одній квартирі і виходить зовсім з іншого боку. Є, правда, інший бізнес в біля-комунальних сферах: «вдути» нам лічильники на будинки, потім довго вимагати хабар за прийом в експлуатацію, згодом – вимогу знімати і відвозити на повірку і т.д.

А не подобається ще тому, що тоді треба в виконкомі працювати на той жахливий оклад, що якось там накапав-назбирався з нашого спільного ПДВ (20%) комунальних підприємств і кожен місяць знімати показники, робити фінансовий аудит і звітуватися за всі ці наші копійки … рахуючи реальний об'єм продукту - тепла... «З таким «бізнесом» йдіть ви всі лісом. І на третьосортну путівку до Турції не вистачить» - скаже директор тяжкого виробництва тепла в північних широтах однієї недорозвиненої країни.

Нарешті, вчора, від імені мешканців багатоквартирних будинків вулиць Енергетиків та Комсомольської було подано звернення міському голові з вимогою втрутитися в ситуацію, що склалася з використанням тарифу, що насправді і не є ніяким тарифом, а є просто додатковою вартістю нашого житла. Бо тариф – завжди насправді є незмінною складовою частиною певної формули, і застосовується в формулі разом зі змінною величиною. А чи можна вважати іншу складову формули - кількість метрів нашого житла змінною? Думаю, ні. Якщо не можна іноді сплачувати за 20 метрів, іноді – за тридцять. Жарт, та й годі.

Тому, це поняття залишиться для нас вже назавжди: ДВТЖ – додаткова вартість теплого житла. Прошу додати в українську Вікіпедію. Не «Віндовс» зрозуміло, але – такий собі наш внесок в жвавий рух цивілізації.
Віталій Іщенко, часопис «Калейдоскоп Суржиковщини» 
  0
Коментарів: 1
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.
IrVicBor

OFFline

  • IrVicBor (1)
  • Місцевий
  • 13 грудня 2010 14:06
шг

0