» » » Ірпінська ОДПІ консультує

Ірпінська ОДПІ консультує

Фізичні особи-сільськогосподарські товаровиробники – в зоні пильної уваги

Понад 70 відсотків трудомісткої сільськогосподарської продукції повсякденного споживання - картоплі, інших овочів, фруктів, молока та м'яса - виробляється в особистих селянських і фермерських господарствах та фізичними особами-сільськогосподарськими товаровиробниками, які не мають постійно діючих каналів реалізації такої продукції. Як результат - значна частина вирощеної сільськогосподарської продукції, особливо у віддалених від приміської зони селах, згодовується худобі або псується. Частина її потрапляє до кінцевих споживачів через посередників чи продається селянами на стихійних ринках.
До речі, в країнах-членах ЄС, Сполучених Штатах Америки, Канади та інших проблему збуту вирощеної продукції розв'язали шляхом підтримки створення прозорої постачальницької, заготівельно-збутової інфраструктури на засадах кооперації та її інтеграції з торгівлею, підприємствами харчової і переробної промисловості.

У теперішній час в умовах загострення конкуренції на аграрному ринку особисті селянські, фермерські господарства та фізичні особи-сільськогосподарські товаровиробники стали перед проблемою реалізації надлишків продукції. Підвищення цін на енергоресурси, сільськогосподарську техніку, добрива та корми, низький рівень закупівельних цін, відсутність стабільних та надійних каналів збуту сільськогосподарської продукції робить її виробництво збитковим.
З метою впорядковування доходів фізичних осіб-сільськогосподарських товаровиробників при продажу вирощеної продукції запроваджено довідку про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку (форма 3ДФ), яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 року N 1063.

Надання довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку передбачено лише громадянам, які реалізують надлишки власної сільськогосподарської продукції, вирощеної (виробленої) на земельних ділянках, наданих для ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено внаслідок отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю), будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянках), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва, і які не є суб'єктами господарювання. Отже, така довідка застосовується лише при вирішенні питання щодо звільнення від оподаткування податком з доходів фізичних осіб, одержаних від відчуження власної вирощеної (виробленої) сільськогосподарської продукції.

Тобто при закупівлі у власників сільськогосподарської продукції податковий агент має право не утримувати податок з доходів фізичних осіб з виплачених за таку продукцію доходів тільки при пред'явленні зазначеної довідки. В іншому випадку податковий агент зобов'язаний утримати податок із всієї суми, виплаченої власнику сільськогосподарської продукції за закупівлю такої продукції, та при цьому відобразити в податковому розрахунку за ф. N 1ДФ з ознакою доходу 53 "Доходи від продажу сільськогосподарської продукції" з відповідним відображенням утримання або не утриманням податку з цього доходу.
П’ятого червня поточного року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20.05.09 р. N 517 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. N 1063».

Внесеними змінами передбачено наступне.

По-перше, сільська, селищна, міська рада видає довідку тільки особисто власнику сільськогосподарської продукції.
По-друге, отримати довідку можна не тільки за місцем проживання, але і за місцем розташування земельної ділянки, на якій вирощується (виробляється) сільськогосподарська продукція.

По-третє, довідка не містить інформацію про найменування реалізованої сільськогосподарської продукції (перелік її видів, включаючи продукцію первинної переробки). Крім того, для тих громадян, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи, передбачено заповнення довідки без наявності ідентифікаційного номеру власника сільськогосподарської продукції згідно з Державним реєстром фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

По-четверте, видана довідка дійсна протягом 5 років (раніше – 3), Інформація про видачу довідки передається сільською, селищною, міською радою органові державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки протягом 10 днів з моменту видачі власнику сільськогосподарської продукції.
Нарешті, у разі зміни інформації, зазначеної в довідці, власник сільськогосподарської продукції повинен письмово інформувати сільську, селищну, міську раду, яка у 10-денний строк видає йому нову довідку з урахуванням відповідних змін. При цьому попередня довідка анулюється.

Отже, громадяни-товаровиробники сільськогосподарської продукції, маючи вказану довідку, можуть безперешкодно реалізовувати надлишки продукції тваринництва та рослинництва.

Сектор масово-роз`яснювальної роботи
Ірпінської ОДПІ
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.