» » Оформляємо пенсію

Оформляємо пенсію

Кожен із нас, пропрацювавши визначений законодавством час та досягнувши певного віку, має право на заслужений відпочинок і, звичайно, на пенсію. Сьогодні в нашому коментарі зупинимося на призначенні пенсії за віком.
Отже: хто має право на пенсію за віком?

Право на призначення пенсії за віком, відповідно до ст..26 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ( далі Закону ), мають застраховані особи, які досягли пенсійного віку: чоловіки – 60 років, жінки – 55 років; наявність страхового стажу : у чоловіків – 25 років, у жінок – 20 років.

Відповідно ст. 26 Закону особа, яка звертається за призначенням пенсії за віком, повинна мати не менше ніж 5 років страхового стажу. Якщо особа має менший страховий стаж, ніж передбачено Законом, але не менший ніж 5 років, пенсію встановлюють у розмірі пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Особам, які мають страховий стаж менше ніж 5 років, при дотриманні відповідних умов, призначається соціальна допомога відповідно до ЗУ “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам” органами соціального захисту.

Звернення за призначенням пенсії здійснюється в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку в органах Пенсійного фонду за місцем проживання або реєстрації. Днем звернення вважається День подачі заяви. Якщо в термін 3-х місяців разом із заявою будуть подані всі документи, необхідні для призначення пенсії, то пенсія буде призначена та виплачена з моменту виникнення права, з першого дня після дня народження. Якщо заява буде подана пізніше 3-х місячного терміну, або до заяви не буде подано всі необхідні документи, то пенсія призначається з Дня подачі заяви.

При цьому, пенсії за віком призначають незалежно від того, буде застрахована особа далі працювати, чи ні, за винятком дострокового призначення пенсій за віком громадянам відповідно до Закону про зайнятість населення.

Законом передбачена можливість дострокового призначення пенсій особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв’язку зі змінами в організації виробництва, або ліквідації підприємства, скорочення численності за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, - за півтора року до встановленого законодавством строку , якщо вони мають необхідний трудовий стаж ( у тому числі на пільгових умовах).Крім того, право на достроковий вихід на пенсію ( ст. 21 ЗУ “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”) мають особи при встановленні невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я. Пенсії, призначені достроково, в разі працевлаштування не виплачуються.

Законом передбачено право й на більш пізній вихід на пенсію з відповідним оформленням такого рішення. Особі, яка набула права на пенсію за віком відповідно до Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього строку, пенсія буде призначена з урахуванням стажу на день звернення з підвищенням розміру пенсії на коефіцієнти, передбачені ст. 27 цього Закону, а саме: якщо призначення пенсії перенесено на 1 рік, пенсія підвищиться на 3,0%; на 2 роки – 6,71%; на 3 роки–11,83%;на 4 роки – 18,54 %; на 5 років – 27,07%; на 6 років – 36,46%; на 7 років – 46,85%; на 8 років – 58,43%4 на 9 років - 71,19%; на 10 років – 85,32%.

Які документи надають, звертаючись за пенсією за віком? Звертаючись за призначенням пенсії за віком, заявник заповнює заяву та надає комплект документів. Назвемо основні: паспорт або довідка про реєстрацію, ідентифікаційний код, трудова книжка та інші документи, які підтверджують трудовий стаж, довідка про заробітну плату (заробіток для обчислення пенсії береться відповідно до вимог ст. 40, де визначено, що для обчислення пенсії береться заробітна плата (доходу), за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року( по довідках роботодавців, архіву , суду) незалежно від перерв та з 1 липня 2000 року за весь період страхового стажу по даних персоніфікованого обліку), інші документи, що можуть підтвердити зміну прізвища або трудовий стаж, такі як свідоцтва про народження дітей, свідоцтва про укладання шлюбу, або про його розірвання, чорнобильське посвідчення, військовий квиток, диплом, посвідчення почесного донора, учасника бойових дій, війни та інші, які можуть бути використані для призначення пенсії та доплат відповідно до чинного законодавства.


С.Ф.Скрипник,
начальник управління ПФУ у м. Ірпені
газета: №40 "Бучанські новини" від 12 жовтня 2007р.
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.